„Zvýšenou dopravní zátěž tady registrujeme dlouhodobě. Primárně souvisí s nedostavěným jižním obchvatem Opavy a Otic. Uzavírka viaduktu v ulici Olomoucké nám samozřejmě ještě více přitížila. Dopravní situaci zhodnotili negativně také dopravní policisté, kteří se tímto problémem v současné době zabývají," komentuje stav dopravní situace v obci její starosta Vladimír Tancík.

Podle něj je největší hustota registrována v době dopravní špičky, tedy ráno mezi pátou až osmou hodinou a odpoledne mezi třetí až pátou. Obává se také častějšího výskytu dopravních nehod, které jsou podle jeho slov pouze otázkou času.

Následně Tancík přibližuje i další problémy, které se zvýšenou dopravou v obci souvisejí: „Stížnosti od místních obyvatel evidujeme na úřadě téměř denně. Občané si stěžují nejen na zvýšenou dopravní aktivitu, ale také na hluk a znečištěné ovzduší. Řada z nich má obavy o své bezpečí. To je nejvíce patrné u rodin s malými dětmi."

Jeho slova místní obyvatelé potvrzují. „Ta situace je skutečně katastrofální. Navíc vzhledem k častým uzavírkám se kolony osobních i nákladních automobilů táhnou přes celou obec, a to hlavně v době dopravní špičky," říká o problémech s provozem místní občan Jan Pavelek.

Stejný pohled na věc má i další z obyvatel Otic Vladimír Veleba: „Dopravní hustota v obci je skutečně vysoká, hlavně co se týče nákladních automobilů. Sám bydlím v blízkosti cesty a mohu tedy potvrdit problémy, které s touto situací souvisejí. Netýká se to samozřejmě jen samotných kolon, ale také hluku a znečištění ovzduší.

Navíc pokud se stane na Hradecké ulici sebemenší dopravní nehoda, tak je provoz z této ulice převeden právě na Otice."

Dopravní situaci v Oticích by mělo odlehčit dokončení rekonstrukce viaduktu na Olomoucké ulici. S jeho otevřením se podle slov náměstka primátora města Opavy Josefa Stiborského (KDÚ-ČSL) počítá příští měsíc.

David Beinhauer