V neděli večer, nedlouho po 19. hodině. Sedmatřicetiletá řidička volkswagenu právě přijížděla k přejezdu ve směru z Otic na hlavní komunikaci I/57, která spojuje Opavu s Hradcem nad Moravicí.

Na místě spolujezdce se nacházel o tři roky starší muž a na zadních sedadlech byly dvě děti tříletá holčička a osmiletý chlapec. Žena za volantem ovšem nedala při průjezdu kolejiště přednost vlaku. Ten se střetl s vozem, který náraz odhodil do pole.

Lidé ve volkswagenu utrpěli lehká a střední zranění. Škoda se vyšplhala na 450 tisíc korun.

Strojvedoucí při projíždění kritickým místem naštěstí předvídají a ubírají rychlost.  Není divu, dle statistik totiž tomuto přejezdu patří jedno smutné prvenství. „V České republice je to nejnehodovější přejezd. Od roku 2008 až po letošek se na něm stalo celkem dvanáct nehod,“ poznamenal tiskový mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Na obávané místo křížení železnice se silnicí si dávají dobrý pozor i místní. „Má tchyně žije v části Rybníčky a k přejezdu to je odtamtud asi 300 metrů. Když přijíždíte od Otic, zastavujete na stopce před kolejištěm, pak hned musíte dávat přednost při výjezdu na hlavní.

V opačném směru, tedy když odbočujete z hlavní na vedlejší, musíte být v pozoru. Po cestě totiž můžete vlak předjet, ale při odbočování vás mohou zdržet protijedoucí auta, která mají přednost. Někdo si to neuvědomí a může vjet přímo před soupravu,“ komentoval jeden z otických občanů Tomáš Marek a vzápětí ještě připojil několik postřehů:

„V létě se stává, že podél vedlejší cesty rostou vysoké zemědělské plodiny, například kukuřice. Ta vám pak brání ve výhledu. Určitě by se s tím mělo něco dělat. Je to ošemetné místo. Ideálně to vyřešit jako na nedalekém kruháči, kde vlak podjíždí pod silnicí a nemůže se tam nic stát. Chápu ale, že takové finance však na tento přejezd nejspíš vynaložit nepůjde.“

NEBEZPEČNÝ PŘEJEZD MÁ BÝT PŘEBUDOVÁN

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) bezpečnost na přejezdu zvýšila na maximální možnou úroveň a spolupracuje jak s policií, tak se Správou silnic Moravskoslezského kraje. Bylo zde například instalováno veškeré vodorovné i svislé dopravní značení včetně optické brzdy.

V budoucnu se má jít ještě dále.

Přejezd nejprve projde přebudováním na železniční přechod a nebudou tudy moci projíždět auta ani kola. Na cestě totiž vyroste retardér. SŽDC zároveň už disponuje pravomocným rozhodnutím Drážního úřadu. Později by došlo i k fyzickému zrušení přejezdu.

„Realizace je závislá na dokončení jižního obchvatu Opavy, jehož investorem je kraj. Úpravy se budou moci zrealizovat až po jeho dostavbě,“ poznamenala tisková mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

To je zásadní informace pro obyvatele Otic. S omezením provozu na přejezdu za současného stavu by totiž nesouhlasili. „Kdyby se k tomu přistoupilo ještě před dokončením obchvatu, znamenalo by to, že by se u nás doprava koncentrovala do jednoho místa,“ komentoval otický starosta Vladimír Tancík.

Dále pak ještě dodal. „S dopravou v Oticích to je nyní špatné. Je velmi hustá. Například ve směru do Otic od kruháče nacházejícím se na komunikaci I/57 se tvoří kolony. Obáváme se toho, že kdyby se provoz na přejezdu měl omezovat, aniž by byl dobudován jižní obchvat, doprava v obci by se stala nezvladatelnou,“ připojil na závěr otický starosta.