Po celý sobotní den se nesla Oticemi vůně zelí na všechny způsoby. Kdo navštívil páté otické Zelné slavnosti, většinou neodcházel s prázdným žaludkem. Fronty se stály na zelňačku i na kačenu se zelím

Kromě stánků s pokrmy, kde prim hrála typická otická surovina, mohli příchozí navštívit i prodejce medu, ovocných šťáv nebo uměleckého kovářství. Nejmenší si mohli zkusit i šlapání zelí. „Zatím tu byly jen tři děti. Dospělí si tozkusit nemohou, nemáme pro ně ani gumáky," uvedl Jiří Mílec, který šlapání zelí celý den dozoroval.

Některým příchozím neušly příznaky letošní neúrody. Hlávkové zelí nebylo například k dostání na slavnostech vůbec. Jak však upozorňovala cedule nebylo k dostání kvůli suchu.

„Účastníci hlavně byli prodejci různých pouťových tretek. Přitom hlávkové zelí k prodeji nebylo s omluvou, že se neurodilo. Jako v kterémkoliv obchodě bylo na pultě v sáčcích kyselé zelí. Odcházeli jsme zklamaní a asi už příští rok nezajdeme s myšlenkou, že si představitelé obce trhli ostudu.

Letos mě oslavy velmi zklamaly. I aranžmá bylo velmi povrchní, nedbalé, kýčovité," uvedla například jedna z návštěvnic Ljuba Olszewská Grygarová.

S jejím názorem oproti tomu nesouhlasil starosta Otic Vladimír Tancík, který se ze slavností vracel až skoro o půlnoci. „Podle mne to byla velmi povedená akce. Počasí vyloženě přálo, i proto se návštěvnost vyšplhala ke dvěma tisícům. Přijeli sem lidé až z Prahy, kteří se nad slavnostmi vyloženě rozplývali a kladné ohlasy jsem měl i od nejvzdálenějšího účastníka z Ameriky," pochvaloval si Vladimír Tancík.

Na nedostatek hlávkového zelí jen rezignovaně pokrčil rameny. „Ano, hlávkové zelí skutečně k prodeji letos nebylo. Není se ale čemu divit, když letos mají naši zemědělci jednu desetinu loňské úrody. Zemědělský podnik musí primárně splnit zakázky obchodním řetězcům, i tak si myslím, že se je nepodaří splnit všechny.

Tento fakt jsme se snažili organizačně a programově kompenzovat a věřím, že se to povedlo," uzavřel Vladimír Tancík.

S jeho názorem by jistě souhlasili i návštěvníci s plnými talíři, kterých bylo na slavnostech nespočet.