VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladý záchranář sepsal vzpomínky pamětníků

Otice - Sedmadvacetiletý Ondřej Vrbický z Otic je záchranář, a tudíž by se mohlo zdát, že má k literární činnosti daleko. Opak je pravda. Zanedlouho totiž spatří světlo světa jeho publikace nazvaná Otické paměti.

28.6.2014
SDÍLEJ:

Hedvika Kunzová, jedna z pamětnic, které Ondřej Vrbický oslovil.Foto: archiv autora

Jak to všechno začalo? Ondřej chtěl svou obec, v níž žije po celý svůj život, poznat blíž.

„Začalo to mým zájmem o nejstarší dochované stavby v Oticích, které jsem chtěl doprovodit slovem občanů. Navrhl jsem to starostovi a z rozhovoru s ním vyplynulo, že by bylo lépe napsat paměti nejstarších žijících místních obyvatel.

Inspiroval mě také výrok světoznámého fotografa Jindřicha Štreita o tom, že člověk by měl poznat své okolí, aby poznal sám sebe. Pana Štreita jsem mimochodem později osobně navštívil, abych mu poděkoval," uvádí Ondřej.

Nejdříve si vytipoval a poté začal postupně obcházet pamětníky. První byla paní Anna Páchová, poslední Bohumír Melecký. Mezi nimi jednadvacet dalších pamětníků. „Cestu k nim jsem měl pootevřenou, jedni mě odkazovali k druhým, protože se znají. Hlásil jsem se také jako vnuk dnes již zesnulého pamětníka Stanislava Janáčka, jehož bratr v pamětech také vystupuje," pokračuje.

Všichni však sdílní nebyli. K Ondřejovu překvapení mají někteří pořád strach hovořit o věcech minulých, které jsou podle jeho názoru již téměř uzavřeny. „Největší díl mé knihy se zabývá dobou druhé světové války, kterou pamětníci prožívali jako děti," pokračuje autor.

Otické paměti jsou v tuto chvíli již téměř připraveny k tisku. Zásluhu na tom mají i sponzoři, mezi něž patří Jan Weiss, JSDH Otice, Slezská ochotnická společnost Otice, Strojírna Vehovský, s.r.o., Štencel Transport, s.r.o., Josef Vrtiška Smurfit Kappa Czech, s.r.o., Jatka Kurka, s.r.o., TJ Otice, Vladimír Poštulka Agrotrans Otice, s.r.o. a manželé Tancíkovi.

Pomohl také starosta Otic Vladimír Tancík. „Je to právě on, který navrhl, že se obec postará o administrativní záležitosti kolem vydání této publikace, čímž mi ušetřil spoustu práce," oceňuje obec Ondřej.

Poprvé si lidé mohou Otické paměti koupit na otických Zelných slavnostech v září 2014, kde bude publikace rovněž pokřtěna. Má 140 stran, doprovází ji zhruba 70 dobových fotografií a měla by vyjít ve 200 vydáních. Ondřej na ní pracoval tři roky.

Starosta Vladimír Tancík: Už se moc těším na první vydání

Starosta Otic Vladimír Tancík uvádí, že projekt napsání Otických pamětí měl jeho podporu od počátku.

„Sám jsem si podobnou aktivitu vyzkoušel, když jsem sbíral podklady o pěstování zelí v Oticích a mohl jsem mluvit s Janem Bittnerem. Rozhovory s otickými pamětníky jsou vůbec inspirativní a důležité pro pochopení běhu obce.

Ondra Vrbický je mladý, přemýšlivý a velice schopný. Mnohokrát jsme spolu diskutovali nad zjištěnými fakty, vnímáním historie obce jednotlivými aktéry knihy. Tu jsem už samozřejmě viděl v prvopisu a už se moc těším na první vydání. Pomáhá nám s fotografováním, je dobrým příkladem nejen mladším občanům Otic," vyjádřil se starosta.

Autor: Zuzana Urbánková

28.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení