Otičtí chtějí „na zelí“ svou obec zviditelnit, založit novou tradici, představit zbrusu nové logo obce, ukázat umění místních kuchařek a úspěchy zdejších podnikatelů. První otické zelné slavnosti chtějí připomenout významné historické události, které si letos obec připomíná (viz níže). Konají se v sobotu 24. září a doprovodí je kulturní program, soutěže, atrakce pro děti, výstava zelných pokrmů či ukázka šlapání zelí.

Otičtí radní a členové kulturní komise připravují také výstavu starých zemědělských strojů a potřeb, lidé si mohou prohlédnout také moderní stroje na zpracování zelí, předměty lidových řemesel a dobové fotografie či články.

„Místním podnikatelům a živnostníkům jsme nabídli, že zde mohou prodávat své výrobky, pěstitelé ovoce a zeleninu. Dosud máme nasmlouvaných patnáct firem,“ uvedl starosta obce Vladimír Tancík.

Budete projíždět? Zastavte se

Otické zelné slavnosti se budou konat v centru obce, na louce u místní pekárny a před obchodem s potravinami, dále v kulturním domě za obecním úřadem. „Chceme, aby centrum obce žilo a lidé, kteří tudy budou projíždět, se zastavili a s námi se pobavili,“ vysvětluje starosta, proč se slavnosti nekonají na okraji Otic u místní kuželny v sousedství fotbalového hřiště.

„Centrem naší obce projíždí hodně aut, takže nad bezpečností návštěvníků budou bdít místní hasiči, kteří je převedou přes silnici. O pomoc požádáme i policisty,“ slibuje starosta.

Segedin a kachna se zelím

Otičtí se netají tím, že by touto akcí rádi založili novou obecní tradici, jíž chtějí vejít do povědomí veřejnosti. Pomáhá jim v tom místní zemědělský podnik, který podle starostových slov poskytne všechno zelí pro pokrmy, které se budou připravovat v kulturním domě. Lidé si mohou dát segedinský guláš, nebo kachnu se zelím.

Pro kuchaře a kuchařky všech věkových kategorií je vyhlášena soutěž Zelí 100x jinak, která bude letos zaměřena na zelí ve studené kuchyni. Recepty přitom nebudou žádným tajemstvím. Zájemci si je mohou bez problému opsat.

Logo a kněz

Starosta obce má v šuplíku schováno zbrusu nové logo obce, kterému dominuje, jak jinak, symbol zelné hlávky. Občanům ho představí právě čtyřiadvacátého září. Logo požehná opavský děkan katolické církve. „Obecní znak máme, ale logo jímž můžeme opatřit hrníčky, trička a další předměty, nikoli,“ zdůvodnil starosta.

První otické zelné slavnosti doprovodí stánky s občerstvením, vstup s výjimkou taneční zábavy bude po celý den zdarma.

Program zelných slavností 24. září
11.00: Zahájení slavností zelí, odhalení a požehnání obecnímu logu
11.30 – 16.00: Soutěže a atrakce pro děti, prodej produktů lidových řemesel a výrobců potravin
12.00 – 14.00: Výstava pokrmů ze zelí, další doprovodné výstavy: starých zemědělských potřeb, moderních strojů na zpracování zelí, výstava fotografií, výstava v Oticích vyráběných předmětů
13.00: Ukázka šlapání zelí
14.00 – 14.30:Vyhlášení výsledků soutěží: výtvarná soutěž dětí, soutěž kuchařů
15.00 – 16.00: Vystoupení skupiny Havířovské babky, vystoupení mažoretek
17.00 – 18.00: Koncert s překvapením
19.00: Taneční zábava-Apalucha
21.00: Ohňostroj

Která výročí si letos Otice připomínají

>> 650 let trvání obce – první písemná zmínka o obci je z roku 1361
>> 125 let od založení podniku Velikosa-zelárna v roce 1886, počátek rozmachu pěstování zelí v obci
>> 120 let od založení sboru dobrovolných hasičů, sbor byl založen v roce 1891
>> 60 let od založení tělovýchovné jednoty v roce 1951