„Úroda jablek se jeví velmi dobře, i když je problematická jakost, rané odrůdy padají. To samé platí o hruškách. Viděl jsem stromy obsypané rynglemi, švestkami. Z vlastní zkušenosti vím, že je nasazeno k dobré úrodě vína, urodily se jahody, ale své udělala plíseň jahodová,“ řekl předseda zahrádkářského Opava-město Lubomír Fišer.

Jak dále uvedl, letošní vlhké podnebí, četné prudké a intenzivní deště, velmi vysoká až devadesátiprocentní vlhkost, střídání slunečného a chladného počasí se výrazně podepsalo na kvalitě ovoce. „Tam, kde nebyly kroupy, sklízeli zahrádkáři i hojně třešně, višně a meruňky. Urodilo se i bobulové ovoce, rybízy či angrešty. A v lesích pak borůvky“ doplnil Fišer.

Podle předsedy Ovocnářské unie České republiky Martina Ludvíka je letošní rok z hlediska úrody ovoce průměrný. „Byla velká úroda třešní a meruněk, bohužel velká část vlivem častých dešťů zejména u třešní a raných meruněk popraskala. Více čekáme také hrušek, kde začínají plodit nové mladé výsadby a tak by konečně českých hrušek mohlo být na trhu více,“ podotkl Ludvík. Co se týká jablek, tam se podle jeho slov čeká letos mírně podprůměrná úroda, což se po loňské vysoké úrodě jablek očekávalo.

„Zájem je obecně o čerstvé, kvalitní stolní ovoce, tedy švestky, letní jablka a hrušky, broskve, kde jsou farmářské ceny buď na loňské úrovni, nebo poklesly jen mírně. Malý zájem je však o ovoce na zpracování, jako jsou višně nebo červený rybíz,“ pokračuje s tím, že důvodem je výrazný pokles v odbytu výrobků z ovoce za poslední rok a zásoby zpracovaného ovoce z loňska. „Kvůli krizi lidé šetří, dopřejí si spíše čerstvé ovoce, kde pokles odbytu zaznamenán nebyl,“ dodal závěrem.