Ovzduší na Opavsku se oproti předchozím rokům zlepšilo. Alespoň to tedy tvrdí námi oslovení starostové obcí a měst.

„Při porovnání s minulými lety je to lepší. Zlepšuje se to ale pomalu, postupně. Většina lidí si uvědomuje, že staré pece na tuhá paliva musejí vyměnit. Existuje však několik „travičů ovzduší“ v obci, kteří dokáží znepříjemnit život i desítkám sousedům najednou,“ popisuje například starosta Chuchelné Rudolf Sněhota. Jak podotkl, bohužel je z důvodu ochrany osobních údajů nemůže jmenovat.

„Občané nejdříve řeší tyto problémy s dotyčnými sousedy, pak to řeší se mnou. Ani má osobní domluva však vůbec nepomáhá. Zákon o ochraně ovzduší existuje již od roku 2012, jeho porušování řeší příslušná obec s rozšířenou působností, proces je zdlouhavý s problematickým dokazováním,“ míní starosta a dodává: „Problém, který již nevyřešíme, je v tom, že když stát dotoval v devadesátých letech zavedení plynu v obcích, měl si ponechat monopol nad distribucí a dodávkami plynu. Cena plynu se od té doby nehorázně zvýšila a lidé kašlou na ovzduší, nedívají se na sousedy, ale dívají se do své peněženky.“

Jak dále zmínil, v Chuchelné je zaveden plyn od roku 1997. „Chuchelná je příhraniční obec. Našim občanům se vyplatí si objednat či dovést ze sousedních polských obcí jakékoliv „kvalitní“ uhlí i kaly. Když se vyřeší zákaz dovozu těchto nekvalitních paliv z Polska do ČR, bude se nám i v Chuchelné všem lépe dýchat,“ doplnil.

Také v Budišově nad Budišovkou, jak potvrdil starosta Patrik Schramm, je kvalita ovzduší dobrá. „Určitě se to zlepšilo. Motivovali jsme obyvatele k výměně kotlů, snažíme se o to, aby se lidé chovali ekologicky. Najdou se samozřejmě i takoví lidé, kteří spálí, co jim přijde pod ruku,“ nechal se slyšet starosta.

V Bolaticích již druhým rokem monitoruje kvalitu ovzduší Zdravotní ústav v Ostravě. „Podle výsledků se nám ovzduší výrazně zlepšilo. Působili jsme na lidi, ať netopí flotem a uhelnými kaly a přispívali jsme půjčkou na nákup ekologického topení. Také jsme informovali občany o možnosti získat ekologické topení, pořádali jsme i besedy,“ uvedl bolatický starosta Herbert Pavera.

Také ve Vítkově je v současnosti vzduch poměrně čistý. „Dýchat se dá. Někteří samozřejmě nevypouštějí z komína to nejlepší,“ podotkl vítkovský starosta Pavel Smolka s tím, že se nepřipojili do podpory kotlíkových dotací. „Informační službu ohledně kotlíkových dotací ale samozřejmě zajišťujeme,“ zdůraznil.