Oáza čistého vzduchu. Aby nás to nezabilo. I takové komentáře se daly zaslechnout mezi Opavany, kteří se přišli nadýchat čistého vzduchu do velkého bílého stanu, tzv. OxyBoxu, postaveného před divadlem na Horním náměstí.

Do Opavy, zaneřáděné smogem a prachem, zavítali tzv. Krotitelé vzduchu, aby nás upozornili na to, co dýcháme. Vzduch filtrovaný v OxyBoxu čističkami byl úplně jiná „káva" než ten venku. „Tady uvnitř je až čtyřikrát čistší než venku. Lidé říkají, že to je znát, že se tu dýchá jako na horách," řekl jeden z organizátorů, Dariusz Matuszynski.

.Když rozmontoval jednu z čističek a vytáhl filtr, mnohé muselo zamrazit. Filtr byl od nečistot černý. „Chcete říct, že takový binec tady v Opavě dýcháme, že ho máme v plicích?" zeptal se rozčileně jeden z návštěvníků.

Dariusz Matuszynski jen pokrčil rameny.

Potěšující bylo, že o návštěvu OxyBoxu i vedle stojících stánků s prospekty a osvětou měli lidé zájem. Někteří sem přišli cíleně, jiní náměstím jen procházeli, nicméně ze zvědavosti zůstali stát. Pak se ale chytli „drápkem" a zdrželi se.

Jako například Opavanka, která naší redakci řekla své jméno, ale nakonec se rozhodla zůstat v anonymitě. Má totiž strach ze svých sousedů v Opavě-Jaktaři. „Jak se mám bránit proti těm, kteří mi kouří z komínů pod nosem?" zeptala se rázně mladíka v jednom ze stánků.

Když jí odpověděl, že si má koupit roušku, rozhněvalo ji to. „No to je tedy odpověď! Já bych takovým, co topí odpadky, a že jich v ulici Přemyslovců je, dala pokutu padesát tisíc. Vždyť oni dají do kamen i peří," zlobila se žena a nebrala ani argumenty dobrovolníků ve stánku, že čmoudily chrání naše bezzubé zákony.

„A kdo chrání mě? Nemohu dýchat, musím hlídat, kdy mohu vyvětrat, o sušení prádla nemluvě," pokračovala.

Jeden z dobrovolníků, Jan Pastrňák, uvedl, že se s rozzlobenými lidmi setkávají i v jiných městech, kde se Krotitelé vzduchu zastavili. „Hodně je i takových, kteří si postesknou, vylijí si srdce. A mimochodem, ta rouška je v současnosti asi opravdu to nejúčinnější, čím se ta paní může bránit, i když se kvůli tomu zlobila," uvedl.

Rozzlobená ale i nešťastná byla také Jana Kriegischová z Opavy-Kylešovic. Jí i ostatním obyvatelům tamního sídliště ničí zdraví i život podle jejich slov jeden jediný domkář, z jehož komína na Hlavní ulici se na paneláky valí zezdola černý kouř.

„A to dokonce i v létě, protože prý má černou kuchyň, jak nám řekl. Stěžovali jsme si, psali jsme na úřady a nic. Nemůžu mít na balkóně ani prádlo, pes mi na procházce z venku smrdí kouřem. Když přijede syn z Ostravy, tak říká, že to je u nás v Kylešovicích horší, než u nich," stýskala si Jana Kriegischová.

Veselejší život má po této stránce Jaroslav Žáček z Nerudovy ulice, který se na Horním náměstí zastavil ze zvědavosti. Lidé na této ulici jsou nejspíše ohleduplní a citliví k sobě i jiným, sám pan Žáček topí plynem. „Mám čtyři pokoje a v pohodě je vytopím," říká.

Otázkou, zda ale topení plynem neleze příliš do peněz, se nenechal zaskočit: „Mám to spočítané. Kdo kouří, dá denně za cigarety osmdesát korun, což máte za měsíc 2 400 korun. No a já dám za plyn měsíčně 2 600 korun. To jde, ne?" říká muž, který dříve provozoval atletiku, nyní chodí na procházky se psem, za sněhu na běžky a vůbec prý žije zdravým způsobem života.

Krotitelé vzduchu byli s návštěvností a zájmem Opavanů překvapeni a potěšeni. „Řekl bych, že v Ostravě přišlo lidí méně," dodal Jan Pastrňák.

Co je to OxyBox

V podstatě se jedná o velký speciálně vyrobený stan fungující na principu horkovzdušného balonu. Uvnitř jsou pak rozmístěny čističky, které filtrují vzduch přiváděný zvnějška trubicí. V interiéru tak panuje zcela čisté ovzduší srovnatelné možná jen s některými vysokohorskými lokalitami.

OxyBox navrhli a vyrobili architekt Lukáš Výtisk a student architektury Petr Svoboda. Nápad vzešel během studentské soutěže Future City Game Hra o čisté nebe, která se konala v listopadu 2012 v Ostravě, a cílem bylo vymyslet inovativní řešení, které upozorní na problematiku špatné kvality ovzduší.