Na Opavsku se objeví v rizikových místech u silnic 2. a 3. tříd kolem obcí Brumovice, Bohuslavice, Darkovičky, Děhylov, Hlučín, Hněvošice, Hrabyně, Chuchelná, Jaktař, Kravaře-Kouty, Komárov, Kozmice, Mladecko, Mokré Lazce, Melč, Nové Sedlice, Otice, Píšť, Svatoňovice, Štáblovice, Uhlířov, Velké Heraldice, Větřkovice, Vřesina a Šilherovice.

Pachové ohradníky jsou ochranné prvky, opatřené aplikační pěnou s pachem predátorů. Podle výsledků pilotního projektu snižují riziko střetů vozidel se zvěří až o osmdesát procent. Jejich instalaci finančně podpořila Nadace Generali. „Drátěný plot ani zeď nenahradí a štvaná nebo jinak ohrožená zvěř je překonává, ale s mnohem větší obezřetností, než u neošetřených úseků,“ říká oblastní ředitel pojišťovny Generali Marek Zajac.

Přesto jsou tyto ohradníky zatím nejefektivnějším prostředkem ke snižování počtu střetů vozidel se zvěří. Jejich údržbu a obnovu budou zajišťovat myslivecké spolky. Celkové náklady na pokrytí území kraje představují 270 000 korun. Nadace Generali přispěla částkou 150 000 korun a kraj na ně vyčlenil ze svého rozpočtu 120 000 korun.