Jan Hájek chodil do hematologicko-onkologického centra Slezské nemocnice na pravidelné speciální léčení. „S dalšími dvěma pacienty jsme si pokaždé říkali, že si jdeme pro balzám na duši. Přesně tak na nás opavské centrum, hlavně díky velmi příjemnému personálu, v těžkých životních chvílích působilo,“ říká Opavan a rozhodně nepřehání.

Hlavní devizou opavského centra je totiž skutečně rodinné prostředí s osobním a individuálním přístupem zdravotníků. Pro personál v čele s primářkou Dagmar Adamovou je takové uznání od pacientů nejlepší vizitkou.

Onkologické onemocnění panu Hájkovi komplikoval tak zvaný autoimunní zánět ledvin. Působil mu ztrátu obrovského množství bílkovin a to se projevilo až takovou fyzickou slabostí, že nemohl chodit. „Léčit se začal v roce 2009 a po náročné terapii se zařazením monoklonálních protilátek se jeho nemoc podařilo stabilizovat,“ říká primářka Adamová s potěšením.

K němu má ten nejlepší důvod. Pan Hájek znovu žije plnohodnotným životem, pracuje, cestuje a užívá si vnoučat. Do centra přichází už pouze jednou za čtvrt roku na běžnou kontrolu. Pro těžce nemocné je nesmírně důležitá i dostupnost léčby v místě bydliště.

V Česku existuje jen sedm Center s rozšířenou hematologickou péčí, která mohou poskytovat biologickou léčbu. Jedním z nich se může pochlubit Slezská nemocnice, která na jaře úspěšně prošla reauditem Odborné hematologické společnosti. Na jeho základě má potvrzenou způsobilost k provádění komplexní péče na další tři roky.

Ambulance se kromě běžné léčebně-preventivní péče v oblasti hematologie historicky zabývá také léčbou zhoubných onemocnění krvetvorby. Spolupracuje přitom hlavně s Centrem intenzivní hematologické péče v olomoucké fakultní nemocnici.