Objekt patř íSlezskému zemskému muzeu, které do něj v červenci přemístilo celou administrativní část z Tyršovy ulice včetně kurátorů, dosud pracujících v muzejních objektech na Ostrožné ulici a v Blücherově paláci. V těchto budovách zůstanou už pouze depozitáře.

Přestěhování mělo dva důvody – nutnost opravy a ekonomiku. Zatím nevyužitý objekt se nacházel v dost havarijním stavu a příchodem muzejních pracovníků v něm mohly být provedeny důležité opravy.

„Sestěhováním odborných muzejních pracovníků pod jednu střechu dojde k úsporám za hrazení energií na všech třech zmíněných pracovištích, a navíc i ke zjednodušení komunikace mezi všemi pracovníky,“ přibližuje důvody přestěhování ředitel muzea Antonín Šimčík.

V paláci Razumovských už bylo kompletně vyměněno stařičké topení, které se už nacházelo v havarijním stavu, a voda, která z něj vytékala a podmáčela stěny. Důležitá byla též výměna elektroinstalace a vybudování kvalitní datové sítě.

„Tato oprava spadala do první fáze, na kterou nám ministerstvo kultury uvolnilo pět milionů korun,“ konstatuje ředitel Šimčík.

Přízemí obsadilo ředitelství muzea včetně administrativních pracovníků, v horních patrech se zabydlují odborní kurátoři. V některých místnostech jsou zachovány původní parkety, okna i kazetové stropy, nábytek pochází už z poválečné doby.

Druhá fáze oprav historického paláce, se kterou je počítáno ještě letos, zahrnuje zateplení oken i střechy a opravy ve sklepě včetně sanace vlhkosti. V příštím roce přijde na řadu kompletní rekonstrukce fasády.

„Její barvu musíme ještě dohodnout s památkáři. Současná je v podstatě totožná s původní, a proto předpokládám, že se od ní nová moc lišit nebude. Tím by opravy paláce Razumovských měly skončit,“ dodává Antonín Šimčík.

Je spokojený, protože také náklady na druhou fázi oprav už má ministerstvem kultury schváleny a přiznány. Letos na ně Slezské zemské muzeum dostane pět milionů korun a se stejnou částkou může počítat pro příští rok.