Tragické úmrtí nebo rozsáhlé, těžké popáleniny. I takto může dopadnout podzimní pálení listí či vypalování trávy. Alespoň v těchto dnech před tímto nebezpečím usilovně varují hasiči.

„U požárů na volném prostranství je téměř vždy příčinou jejich vzniku selhání lidského činitele při nesprávném vyhodnocení povětrnostní situace, zanechání nevychladlého ohniště po pálení klestí bez dozoru a podcenění svých vlastních schopností,“ míní tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

Hrozí vysoká pokuta

Jak dále uvedl, jestliže občan poruší zákazy nebo povinnosti stanovené zákonem o požární ochraně, může hasičský záchranný sbor kraje uložit peněžitou pokutu až do výše pětadvaceti tisíc korun.

„Obdobné jednání právnické nebo podnikající fyzické osoby může být pokutováno až do výše půl milionu korun,“ pokračuje Kůdela s tím, že při silnějším větru dochází velice snadno k rozšíření ohně mimo ohniště.

„Zejména starší lidé mohou v takovýto okamžik podlehnout panice, ztrátě orientace a dalším okolnostem. Nestihnou v dostatečně krátké době zamezit rozšíření ohně do okolí a zabránit škodám, které v dané souvislosti mohou vzniknout,“ upřesnil. V Moravskoslezském kraji však podle něj takovýchto požárů nebývá mnoho.

„V posledních čtrnácti dnech jich není moc, a pokud jsou, tak s menšími škodami,“ podotkl. Nezapomněl upozornit ani na to, že nezřídka se stává, že osoba, která provádí likvidaci rostlinných zbytků spalováním, se sama zraní v důsledku nadýchání se zplodin hoření a musí být hospitalizována v nemocnici.

„Nejhorším následkem takového počínání však je, že může dojít k tragickým úmrtím nebo k rozsáhlým, těžkým popáleninám,“ doplnil Kůdela.

Vše se řídí vyhláškou

Jak uvedl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský, pokud dojde k ohrožení života, zdraví, majetku či ekologické škodě, určitě se tím budou zabývat. „Řídí se to vyhláškou magistrátu či obecního úřadu. Je to v kompetenci odboru životního prostředí a městské policie. Pokud to přijde k nám, například od hasičů, určitě to prošetříme,“ řekl Černohorský.

(mn, ver)