Je tady období sklizně, pálení a koštu. Palírny, či chcete-li pálenice, jsou téměř stoprocentně vytíženy, vesměs je třeba se dopředu objednat. Jak nám před časem sdělil předseda opavského zahrádkářského svazu Lubomír Fišer, lidé mohou být spokojeni, úroda na Opavsku je letos velmi dobrá. Také pěstitel ovoce Erich Duxa z Borové u Bolatic, kterého jsme nedávno oslovili, potvrdil, že veškerého ovoce je dostatek. „V našem kraji je úroda výborná, zatímco na jižní Moravě i v Čechách chybí jablka, broskve, meruňky i švestky,“ míní Duxa. Letošní rok se vyznačuje nadúrodou třešní, to potvrdili rovněž majitelé pálenic na Opavsku.

Hlavní sezonu teď má Zdeněk Vícha a jeho Pěstitelská pálenice v Raduni. „Letos ovoce dozrálo dřív, lidé se báli, že jim zoctovatí, proto jsme tento rok začali už 18. července,“ nechal se slyšet. Jinak zde běžně začínají s prvními srpnovými dny. Jak dále sdělil, sezona je v plném proudu, pokud má tedy někdo zájem nechat si zde vyrobit destilát, je nutno se objednat, a to s předstihem, nejlépe týden až čtrnáct dní předem. „U nás je to proto, že zákazníci přivezou kvas,“ uvedl Vícha a podotkl: „Následný proces destilace pak trvá zhruba dvě a půl hodiny.“ Po těch si tedy může zákazník svůj vytoužený mok odvézt domů k degustaci.

Na otázku, jaký vliv má teplé letní počasí na samotný proces kvašení, Vícha odpověděl: „V létě je kvašení o třetinu rychlejší.“ Kvas zde přijímají v množství od sta do dvou set padesáti litrů. Pokud vás zajímá cenová relace, tak za litr čistého alkoholu zde zaplatíte dvě stě třicet sedm korun, vydělí-li se to, tak litr padesátiprocentního alkoholu vyjde na nějakých sto osmnáct korun padesát haléřů. „V průměru teče šedesát jedna procent, pak se to ředí, záleží na zákazníkovi kolikaprocentní destilát chce,“ uvedl Vícha. Na otázku, kdy sezona skončí, odpověděl následující: „Plánujeme, že asi v březnu, záleží na poptávce.“

Také v Lihovaru ve Velké Polomi mají napilno. „Momentálně pálíme hlavně třešně, meruněk je letos méně, hlavní sezona nám začne kolem desátého září, to přijdou na řadu jablka, hrušky a švestky,“ nechal se slyšet spolumajitel lihovaru František Lehner. Ovoce zde přijímají buďto ve formě kvasu, v tom případě je ale vhodné si dopředu zavolat a domluvit se na konkrétním termínu, nebo jako celé ovoce, to bez předchozího objednání. Samotný proces od kvašení po destilaci zde trvá zhruba týden. „Třešně kvasí zhruba tři týdny, švestky tři měsíce, hrušky a jablka jsou přichystány k vypálení do dvou měsíců,“ upřesnil Lehner a dodal poznámku: „Třešně je potřeba hlídat, kvas má tendenci octovatět, navíc teplé letní počasí kvašení urychluje, záleží samozřejmě také na druhu ovoce.“

A jaké ceny mají tady? Za litr absolutního alkoholu u celého ovoce dáte dvě stě čtyřicet korun, u kvasů je cena o patnáct korun nižší. „Máme kotel na tři sta litrů. Děláme většinou padesátiprocentní destiláty. Pokud chce někdo upravit alkohol na určité procento, není to problém,“ podotkl Lehner.