Ne každý příběh končí šťastně. Případ stalkera z Opavy-Kylešovic, který se podepisoval ve výhrůžných dopisech jako Pan Tau, sledovala redakce téměř od začátku. Jak u něj a jeho obětí, rodiny Štefkovy, vypadá situace dnes? Pan Tau se dnes prý zatím drží zpátky a na veřejnosti seká dobrotu.

Chtěli jsme si s ním opět promluvit. Ale jako už mnohokrát dříve, pro novináře a policii dveře neotevírá, a to i přesto, že se v okně hýbou záclony. Muž byl letos v lednu podmínečně odsouzen na rok a půl za nebezpečné pronásledování. Ani to ho ale ještě nezastavilo. Už však nenechával hmotné důkazy.

Dál byl sousedy v Opavě-Kylešovicích posedlý a pronásledoval je na každém kroku. Ironií tak je, že jeho manželka podala před časem na magistrát stížnost na paní Štefkovou, že údajně zmateně běhala po domě nahá.

„Normálně jsem se bavila se sousedkou a na sobě jsem měla domácí šaty. Na magistrátu jsem se snažila vysvětlit, že se jedná jen o mstu za to, že byl ten člověk odsouzen. Ale neposlouchali. Prý mám zaplatit pokutu,“ zlobí se žena. Incident se měl stát 7. února, ale stížnost přišla až 15. března. Štefkovi si přitom byli naopak 3. března stěžovat, že i přes odsouzení je muž stále obtěžuje.

Je to náhoda, že obvinění manželky odsouzeného stalkera přišlo po tak dlouhé době a až po poukázání na jeho další řádění? Úřednici magistrátu to rozhodně zvláštní nepřišlo. To byla pro Štefkovy poslední kapka a skutečně se odstěhovali. Nebýt neustálého odvolávání se proti pokutě za smyšlené obvinění, žila by už rodina relativně v klidu a Pana Tau nechala za sebou jako skončený zlý sen. To štěstí však zatím nemají.

Případy stalkingu neboli nebezpečného pronásledování už nejsou na Opavsku bohužel výjimkou. Snad nejznámější kauza se odehrála v srpnu roku 2009 ve Vítkově. Tehdy osmatřicetiletý René Zapletal zastřelil svou přítelkyni ranou do hlavy z malorážky. Stalo se to v bytě pětadvacetileté ženy a za přítomnosti její roční dcery.

Násilník už dlouho před činem svou oběť pronásledoval, posílal jí výhrůžné a vulgární SMS i MMS. Několik týdnů před tragédií jí dokonce vtrhl do bytu a surově ji napadl. „Část zodpovědnosti leží na policii. Kdyby rychle a rázně zakročila, sestra mohla žít,“ řekl tehdy bratr zavražděné s tím, že dívka kontaktovala policisty ihned po napadení.

René Zapletal byl nakonec loni v dubnu odsouzen ke čtrnácti letům žaláře. To už však pozůstalým zastřelenou ženu nevrátí. Problém se stalkingem je, že se špatně prokazuje. Policie například nemůže adekvátně zasáhnout, dokud stalker opravdu něco neprovede. Pronásledovaní lidé jsou tedy v pasti a bezmocní. Jedinou možností je někdy utéct co nejdále.

„Kdybychom se neodstěhovali, kdoví, jak by to všechno dopadlo,“ zamýšlí se na závěr paní Štefková, jejíž rodině Pan Tau zkazil velkou část života.