Kapacita vyhrazených covidových lůžek je po opatřeních z minulého týdne zatím naštěstí alespoň dostačující. Nemocnice je jimi na tento víkend ještě plně připravená a další rozhodnutí bude záležet na aktuálním vývoji situace.

Od samého začátku podzimní covidové vlny převládají na infekčním oddělení neočkovaní pacienti a nejde pouze o starší lidi. Jsou mezi nimi i mladí nebo sportovci. Někteří odcházejí po vyléčení domů a někteří na oddělení umírají.

Nové pozemky pro zahrádky.
Zahrádky na sv. Anně postaví město na etapy, na prodej jich bude tři sta padesát

Primář oddělení Petr Kümpel vnímá nárůst pacientů jako souběh dvou faktorů – nedodržování přijatých opatření a nízká proočkovanost. „Kromě nich však existuje ještě celá řada dalších, už obtížněji ovlivnitelných. Jisté však je, že spoléhat na to, že větší část naší populace covid už prodělala a tudíž jím onemocnět už nemůže, je zavádějící. Jisté je, že bez vysoké proočkovanosti pandemii nezvládneme,“ neradostně konstatuje primář Kümpel.

Přitvrzení vládních nařízení posílá do očkovacích míst stále víc zájemců o vakcínu, která jim umožní život bez výrazných omezení. Slezská nemocnice znovu otevírá očkovací místo v Kravařích a jedná o možnosti rozšíření kapacity, protože prostor v opavském Obecním domě už návalu zájemců, zejména při čtvrtečním očkování bez registrace, nestačí. „Zájem o očkování na Opavsku stoupá a kéž by tak stoupal i dál,“ toužebně si přeje primář Kümpel.

Slezské divadlo Opava.
Covid nepřestává dusit ani divadlo v Opavě

Problém s covidem se však ve Slezské nemocnici zdaleka netýká jen infekčního oddělení. Stoupající pandemická vlna hrozí spláchnutím nadějí pro pacienty, už velmi dlouho čekající na své plánované operace. Jejich obavy jsou v tomto směru bohužel na místě. Zatím jsou operace sice omezované jen v minimálním počtu, ale to se může rychle změnit. S dalším zhoršováním situace začnou počty zrušených operací možná už brzy stoupat. Aby toho nebylo dost, může dojít i ke zhoršení personálního stavu.

U zdravotníků ve Slezské nemocnici je zatím nárůst nemocnosti jen mírný, ale určité potíže přece jenom existují. Týkají se zdravotníků – rodičů, kteří jsou nuceni zůstávat doma s dětmi v karanténě a jejich nepřítomnost na pracovišti chod některých oddělení pochopitelně omezuje.