„Životní příběh paní Boženy je velmi dojemný, nebojím se říci, že by vydal na román nebo hezký film. Nechybělo by v něm to, co zažila - spokojené dětství se sedmi sourozenci, odvážné stěhování za prací mimo domov, fatální nehoda, ztráta lásky, boj o samostatnost, ale i spokojené stáří v kruhu rodiny. Paní Matyášová toho prožila opravdu hodně, a i když nemá vlastní děti, obklopuje ji milující rodina. Přeji naší oslavenkyni, aby si užívala příjemné chvíle, a aby ji i nadále její blízcí v domově často navštěvovali,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil.

Dodal, že paní Božena žije v Domově Vítkov teprve půl roku. Dokud to šlo, strala se o ni její sestra. Pak už náročnou péči kvůli svému zdravotnímu stavu nezvládala a paní Božena si podala žádost o umístění v Domově Vítkov.

„Moc mě těší, že se paní Matyášové v našem domově líbí. Má sice omezené pohybové možnosti a hůře slyší, ale na svůj věk velmi dobře vnímá a komunikuje se svým okolím. Přeji jí co nejvíce sil a radosti,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil.

Kříž u potoka, zvaný „černý“, byl přestěhovaný o kousek dál.
Historická památka z Mokrých Lazců je už přestěhovaná

Božena Matyášová se narodila 17. 10. 1919 v Hlinsku pod Hostýnem, měla pět sester a dva bratry. V Uherském Hradišti se vyučila kadeřnicí, pak se za prací odstěhovala do Frenštátu pod Radhoštěm. Tam si našla přítele, plánovanou svatbu ovšem překazila vážná nehoda. Tehdy osmnáctiletá Božena přišla nešťastnou náhodou o obě nohy, když spadla pod rozjíždějící se vlak. Po zotavení se přestěhovala k rodičům do Zubří, naučila se chodit s protézami, sama se naučila šít a tím si pak i přivydělávala. Následně žila se svými rodiči v Litultovicích, po jejich smrti se přestěhovala do Deštného.

V 87 letech dostala infarkt, proto se jí ujala její sestra a 15 let se o ni v Mladecku starala. Když i její sestře výrazně ubylo sil, podala si paní Matyášová žádost do Domova Vítkov, kde od dubna tohoto roku pobývá. Nyní už žádný z jejich sourozenců nežije, má ale neteře a synovce, kteří ji v domově pravidelně navštěvují.