Když poprvé slyšela o ptačí chřipce, zlikvidovala všechny slepice. Nebude přece riskovat život svůj i svých blízkých kvůli deseti slepicím. Další si pořídila až ve chvíli, kdy masové zastrašování touto nemocí opadlo. Panika v souvislosti s ptačí chřipkou je zbytečná, shodují se chovatelé drůbeže na Opavsku. „Jsme pod stálým veterinárním dohledem, chov je nepřetržitě sledován,“ uvedl jednatel opavské firmy Best Zdeněk Kristián s tím,že mají zpřísněná opatření. „Nepouštíme do areálu cizí lidi, objekty jsou uzamčené. Dodržujeme rovněž veterinární správou nařízený režim,“ vysvětluje Kristián, který je jedním z těch, kteří se domnívají, že lidé mnohdy kvůli ptačí chřipce opravdu zbytečně panikaří.

"Myslím, že Opavsku ptačí chřipka nehrozí, ale člověk nikdy neví. Lze to těžko předvídat,“ řekl. Jak potvrdil, finanční ztráty kvůli této nemoci nezaznamenali. „Jsou jen zvýšené náklady na dezinfekci. Důkladně dezinfikujeme areál i okolí. Používáme dezinfekční rohože před vstupem do každého objektu,“ řekl Kristián. Také Milan Rajchl z farmy Havana v Markvartovicích je přesvědčen, že lidé zbytečně podléhají panice. Domnívá se také, že ptačí chřipka Opavsku nehrozí.

„Chovám pštrosy a na ty se to nevztahuje. Jsou to velká zvířata,“ poznamenal Rajchl. K tomuto tématu se vyjádřil také majitel drůbežárny v Komárově Václav Kremzer. Také on zmínil, že jsou pod přísným veterinárním dohledem. „To, že bych měl finanční ztráty kvůli hrozbě ptačí chřipky, rozhodně nepociťuji. Žádný pokles ceny či negativní dopad. Spíše naopak. Kdybych měl větší výrobu, prodal bych ještě více, měl bych možnost se rozšířit, uvedl Kremzer.

Potvrdil ale, že se teď více věnují chovu. „Jedno z opatření je, že co 14 dnů odebíráme trus a necháváme ho vyšetřit. Samozřejmě používáme dezinfekční rohože, dezinfikujeme rovněž vejce, objekty máme zajištěné proti vniku ptactva a podobně. Nevím, co více by se dalo ještě udělat,“ zmínil Kremzer a dodal: „Co se týká hrozby ptačí chřipky, náš kraj je mimo migrační cestu. Z tohoto hlediska jsme v bezpečí.“