K vidění byly mimo jiné právě i dvě rekonstrukce bojů, v jedné z nich byl divákům představen také nově opravený kousek ze sbírek Slezského zemského muzea (SZM), tank T-34. Je plně funkční, a tak nic nebránilo tomu, aby se zapojil do ukázky osvobozovacích bojů na Ostravsku.

Hlučín - Plzeň 3:2
Šok: Hlučín katem Plzně! Dominik Smékal sestřelil mistra hattrickem

Celkové opravy tanku trvaly tři roky. „Úplně původně byl vystaven v exteriéru expozičního areálu Národní památník II. světové války v Hrabyni, poté byl převezen na restaurátorské pracoviště Oddělené ochrany sbírkových předmětů SZM,“ řekl Deníku mluvčí SZM David Váhala. Jde o tank z roku 1955, který byl vyroben v Martině a po úspěšné rekonstrukci je nyní zcela pojízdný. Po sobotní akci zamířil do depozitáře opavského muzea, které spravuje právě i areál v Darkovičkách.

Jak během ukázky také zaznělo, tak jednou z posledních armád, která provozovala tanky T-34, vyrobené v Československu, byla armáda Laosu. Ve skladech je měla přibližně do roku 2000, před několika lety pak Laos prodal několik desítek tanků také do Ruska.

Jaroslav Čejka.
Lidé se v Opavě rozloučili s legendárním mimem Jaroslavem Čejkou

Kromě ukázek bojů na Ostravsku zhlédli příchozí také tu s názvem Oživení linie, a to jako připomenutí událostí z toku 1938. Prohlédnout si lidé mohli vojenská ležení, střelnici, přístupný byl ve druhé části programu rovněž pěchotní srub Alej.

Pamětní deska pro Jaroslava Švarce

Důraz akce ale kladla i na jedno významné výročí, a to 80 let od operace Anthropoid. „V pěchotním srubu MO-S-18 V Oboře byla odhalena nová pamětní deska příslušníka paravýsadku TIN Jaroslava Švarce, který spolu s ostatními parašutisty padl v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze a který je spjat právě s tímto objektem, kde před druhou světovou válkou sloužil,“ upřesňuje Váhala.

2. vojensko-historická ukázka 'Osvobozovací boje na Ostravsku' , 22. října 2022, Hlučín-Darkovičky. Restaurovaný tank T-34.2. vojensko-historická ukázka 'Osvobozovací boje na Ostravsku' , 22. října 2022, Hlučín-Darkovičky. Restaurovaný tank T-34.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Jaroslav Švarc, rodák z Velkého Újezdu a vyučený cukrář byl v roce 1936 původně na dva roky odveden do armády. Díky tomu je jeho jméno spjato s naším regionem, protože jako nově povýšený svobodník byl Švarc v roce 1937 převelen právě k hraničářskému pluku 4 do Hlučína a sloužil na zmíněném srubu V Oboře. Po událostech z let 1938 a 1939 přešel hranice a připojil se k odboji v zahraničí.

SFC Opava - Příbram
Opava prohrála potřetí v řadě, rozhodla Wágnerova penalta

Sabotážního a parašutistického výcviku se zúčastnil ve Velké Británii, až byl zařazen do výsadku TIN, jehož cílem byla likvidace kolaborujícího ministra školství Emanuela Moravce. Úkol se však splnit nepodařilo a jak již bylo řečeno, Švarc zahynul spolu s dalšími parašutisty v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, kde svedli boj s příslušníky SS a gestapa. Konkrétně Jaroslav Švarc spáchal sebevraždu, nejprve požil cyankáli a následně se střelil do spánku.