V příštích letech by jich ale mohlo být ještě více, magistrát má v hledáčku další čtyři lokality, kde by problémy se zaparkováním mohla vyřešit nadzemní či podzemní místa. Asi nejblíže k realizaci má zatím parkovací dům v Masařské ulici.

Jeden parkovací dům pro 201 aut stojí už více než deset let na náměstí Osvoboditelů. Druhý teď vzniká u východního nádraží, sloužit bude pro 210 vozidel, přičemž dalších 32 budou moci řidiči nechat na blízkém pozemním parkovišti, které se také spolu s chodníky či veřejným osvětlením nyní buduje. Parkovací dům má být hotov letos na jaře, v květnu se chystá jeho otevření.

Obora Jelenice u řeky Moravice. Červenec 2021, Žimrovice.
Kauza Jelenice: Obora zůstává zavřená. Nic protiprávního neděláme, tvrdí majitel

Už před časem se ale začalo hovořit o dalším takovém zařízení, které se mělo stavět ve vnitrobloku Masařské ulice v centru slezské metropole. Radnice s ním sice pořád počítá, avšak přípravy byly odloženy. „Již je zpracována studie, která počítá s více variantami řešení, finální verze ale zatím není. Záleží, jaké budou potřeba další parkovací kapacity ve vazbě na stavící se parkovací dům u nádraží a podzemní parkování u Slezanky,“ řekl Deníku primátor Tomáš Navrátil.

Za Slezankou se půjde pod zem

Podzemní parkoviště za dnešní Slezankou, která by se podle záměrů radnice měla letos začít bourat, je součástí plánů na revitalizaci zmíněného bývalého obchodního domu a přilehlého parku. Zaparkovat by tady mohli nejen návštěvníci města, ale sloužit bude rovněž pro obyvatele obytných domů, které mají místo Slezanky vyrůst. Nutno však podotknout, že demolici Slezanky a tím i možný vznik podzemního parkoviště, ještě musí schválit zastupitelé.

Parkovací dům u východního nádraží. Zároveň s ním se budují nové chodníky či pozemní parkoviště. 13. ledna 2022, Opava.Parkovací dům u východního nádraží. Zároveň s ním se budují nové chodníky či pozemní parkoviště. 13. ledna 2022, Opava.Zdroj: Deník/Veronika Bernardová

Anketa pro obyvatele sídlišť

Kromě nadzemního parkování v Masařské ulici a podzemního za Slezankou jsou ve hře ještě další dvě lokality pro realizaci takovýchto objektů. V případě městské části Kateřinky se skloňují ulice Na Pastvisku a Rolnická, v Kylešovicích se zase do budoucna uvažuje o ulicích Liptovská a Hlavní. Bude ale záležet i na zájmu tamních občanů.

Bagr Caterpillar uvízl v rybníku v obci Závada na Hlučínsku.
OBRAZEM: Zapadlý bagr v rybníku na Hlučínsku museli vyprostit hasiči

„V Kateřinkách a Kylešovicích by se mělo primárně jednat o řešení parkování v sídlištích, ale samozřejmě bude objekt sloužit i jako záchytné parkování pro návštěvníky města. Také proto budou v budoucnu osloveni zde žijící obyvatelé a mezi nimi zjišťovaný zájem o rezidenční parkování, tedy ochotu využívat zpoplatněná parkovací místa v objektech pod střechou, hlídaných kamerami a podobně. Podle zájmu se rozhodne o případné realizaci v jedné či druhé lokalitě,“ přibližuje Tomáš Navrátil.

Pro úplnost dodejme, že řidiči mohou využívat i podzemní parkoviště v Obchodním centru Breda&Weinstein, avšak pouze během otevírací doby centra.