Představme si modelovou situaci. V nemocnici ležela vaše babička a náhle zemřela. Smrt byla přirozená a nijak podezřelá. Nicméně není jisté, zda skutečně skonala na chorobu, se kterou se léčila.

Jak vy, tak ošetřující lékaři, byste rádi zjistili pravdu. Jenže pitvu nelze provést. Babička k tomu totiž nedala předem písemný souhlas. A pakliže tak dotyčný neučiní nebo není jeho odchod ze světa nepřirozený (podezření na cizí zavinění, autonehoda apod.), pak se podle nového zákoníku u něj pitva provádět nesmí.

Tedy alespoň podle hrubého výkladu. Jak už to tak totiž s českou legislativou bývá, mnohdy jsou některé paragrafy sporné a lze je vykládat různě.

„Problematika je natolik složitá, že ji nelze zodpovědně zjednodušit, aby nebyly pominuty důležité aspekty. Rozdílný pohled právníků nejlépe ukazují názory uveřejněné v různých článcích internetových serverů," říká lékařka Eva Sehnálková z oddělení patologické anatomie Slezské nemocnice v Opavě.

Jelikož se však nikdo nechce dopustit chyby, Společnost českých patologů (SČP) doporučila lékařům konzultovat všechny pitvy s právními odděleními.

Od počátku roku tak v rámci celé republiky počet pitev rapidně klesl. Mimo jiné to přináší problémy i studentům medicíny, kterým vinou toho, ač to zní mírně morbidně, schází zásadní učební pomůcky. Pokyny SČP se řídí také ve Slezské nemocnici a pitvy provádějí dle domluvy s nemocničním právníkem.

Narozdíl od jiných zdravotnických zařízení ale v Opavě zkraje roku pokles prováděných „operací" nezaznamenali. Na zdejším oddělení patologické anatomie momentálně pracují tři lékařky a průměrný počet pitev se zde ročně pohybuje kolem jedné stovky.

K 15. lednu tohoto roku jich tu bylo uskutečněno sedm, a to odpovídá statistikám z roku loňského. Nutno ovšem dodat, že se situace s postupem času může rapidně měnit.

Ministerstvo zdravotnictví se kvůli výtkám patologů nechalo slyšet, že pokud se potvrdí zprávy o potížích s novým zákoníkem, bude jednat. Ale současně nechce nic ani uspěchat.

„Vzhledem k tomu, že nový občanský zákoník je účinný teprve od ledna, je předčasné činit závěry o tom, zda daná úprava činí v praxi problémy. Situaci analyzujeme, bude-li zjištěno, že jde o problém, zvážíme řešení. V případě nutnosti i novelizací zákona o zdravotních službách, eventuálně novelou občanského zákoníku v součinnosti s ministerstvem spravedlnosti," uvedla pro ČTK tisková mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Patologové však považují změnu znění zákona za asi jediné možné východisko.