Ještě letos bylo v programu vyčleněno 36 milionů korun. Každá z obcí, která zároveň využívala i tzv. veřejnou službu, mohla během roku odčerpat z této sumy až 600 tisíc korun na projekty související s jejím rozvojem. S tím je konec.

Argumentem hejtmana Miroslava Nováka, proč vesnicím utnout tento příjem, zní, že kraj už druhým rokem přichází o část svých daňových výnosů, zatímco obcím byly tyto rozpočtové příjmy posíleny a v roce 2013 by měly dostat až miliardu navíc. Takovéto vysvětlení se ale kupříkladu vůbec nelíbí starostovi Větřkovic Dušanu Ledererovi, který se jednání rovněž účastnil.

„Oni pořád operují s tím, že dostaneme příští rok víc z daní. S tím se ale nedá operovat. Nemůže se dopředu vědět, kolik se na daních vybere, jestli se něco vybere a tak dále. Ano, mohli tedy tu částku snížit. Ale v nějakém omezení. Když se například spočítá, že dostaneme na daních o 20 procent více, ať se tedy ta suma z programu obnovy a rozvoje venkova o totéž sníží. Ale ne program zrušit úplně," neskrývá své rozhořčení nad rozhodnutím krajských zastupitelů Dušan Lederer.

Přímo ve Větřkovicích například i díky programu byli schopni vyměnit letos většinu starého veřejného osvětlení za nové, vystavět v obci chodníky a další věci. Jak si tady ale poradí v příštím roce, pokud se předpoklady o vysokých příjmech z daní nepotvrdí, toť otázka.

Dušan Lederer navíc poukazuje na fakt, že Moravskoslezsko je jediným krajem v celé republice, kde se program na rozvoj a obnovu venkova zrušil. Všude jinde bude kraj i nadále obce podporovat. Rozhodnutí zastupitelstva nepřipadá špatné jen starostům obcí, na které to bude mít největší dopad, ale i některým zastupitelům.

„Je fakt, že se musí přijímat úsporné rozpočty, ale nejde, abychom uspořili na těch, kde nás to nebolí, nepálí, nezajímá a na druhou stranu svoje potřeby uspokojovali plně," řekl například pro ČTK krajský zastupitel Josef Jalůvka (ODS). Poukazoval tím stejně jako jiní na skutečnost, že celkový rozpočet kraje podle něj obsahuje některé zcela zbytečné výdaje, které by mohly být vyškrtnuty.

Tomáš Pustka

Ne všechny obce mají jasno o novém rozpočtu

Konec roku se pomalu ale jistě blíží a prakticky ve všech městech a obcích na Opavsku je tématem číslo jedna rozpočet na následující rok. Na mnoha místech se ovšem ještě takticky vyčkává.

Častým důvodem je nový zákon o rozpočtovém určení daní (RUD). Ten už je i schválený, jenže nikdo pořádně neví, co přinese. „Nedokážeme přesně odhadnout, s kolika penězi nakonec budeme moci kalkulovat. Momentálně máme nastavené rozpočtové provizorium. Všechno dotáhneme do konce až v únoru, kdy budeme vědět, co od nového RUD můžeme čekat," mínil starosta Markvartovic Petr Pastrňák.

Podobně na tom jsou třeba i v Darkovicích. „O rozpočtu ještě jasno nemáme. Definitivně se rozhodneme někdy v únoru. Myslím si, že v podobné situaci jsou i další obce," vysvětloval darkovický starosta Daniel Kocián. Obce musí v rozpočtu zohlednit příjmy a výdaje. Například konkrétně Darkovice čeká v roce 2013 velká investiční akce. Bude se zde totiž stavět nová budova školy.

„Budova už nevyhovuje současným parametrům. Vrhneme se i na stavbu chodníků. Největší investice ale opravdu dáme do školy," uvedl ještě Daniel Kocián. Také v Ludgeřovicích mají o plánech na příští rok jasno. Je před nimi několik velkých projektů. Jedná se o rekonstrukci ludgeřovického škvárového hřiště. Na něm by se měl vybudovat povrch s umělou trávou.

Rekonstruovat se bude i tzv. dolní základní škola, k níž se přistaví jedno oddělení mateřské školy. V současnosti se v Ludgeřovicích navíc staví nová kanalizace. „Do rozpočtového provizoria jsme i kvůli kanalizaci nechtěli jít. Operovat můžete jen s částí peněz. Když bychom třeba museli zaplatit nějakou fakturu, nastal by problém. Rozpočet máme připravený. Beru to tak, že je to pohyblivá záležitost, která se dá později upravit," zauvažoval ludgeřovický starosta Daniel Havlík.

Petr Dušek