Od příštího roku budou moci všechna města a obce z Moravskoslezského kraje bojovat o co největší balík z dvacetimiliardové dotace, kterou v rámci Regionálního operačního programu přiklepla našemu kraji EU (viz Opavský a hlučínský deník, 3. prosince, článek Z dvacetimiliardové dotace pro kraj si chtějí utrhnout také na Opavsku). „O peníze z tohoto programu mohou počátkem nového roku usilovat například obce a města na rekonstrukci škol, školních hřišť nebo zařízení pro volný čas,“ vysvětluje Monika Vokřínková z výboru Regionální rady Moravskoslezsko.

Program je rozdělen do pěti tzv. os a Opava má podle Petra Šnejdara z kanceláře primátora šanci uplatnit se ve třech z nich. V rámci osy, v níž se může žádat o dotace na regionální infrastrukturu, se bude radnice podle Petra Šnejdara snažit získat finance například na obnovu a ekologizaci vozového parku městského dopravního podniku. „V období let 2008 - 2009 půjde o nákup přibližně dvanácti autobusů celkem za šedesát sedm milionů korun,“ říká Šnejdar.

Město by také chtělo získat více než 150 milionů na vybudování cyklostezek. Nejvíce peněz chce Opava z dotací získat v kategorii Rozvoj měst. Konkrétně 260 milionů korun by chtěl magistrát získat na rekonstrukci a přístavbu Kulturního domu Na Rybníčku, jejíž dokončení je plánováno v roce 2010. Sedmdesát milionů by opavští úředníci rádi získali na vybudování Obecního domu v prostorách bývalé Komerční banky na Ostrožné ulici a dalších 35 milionů pak na modernizaci vybavení Slezského divadla.

Další projekty nemají podle Petra Šnejdara ještě konkrétní podobu, nicméně mělo by se jednat například o modernizaci vybavení opavských základních škol a o pokračování projektu Otevřená sportoviště, který spočívá v obnově vybraných sportovních hřišť při základních školách v Opavě. „Upozorňuji, že jde o příklady těch nejzásadnějších projektů. Uvedený seznam se může měnit v závislosti na finančních možnostech městského rozpočtu,“ dodává Šnejdar.