Tělocvična školy se ve čtvrtek jen hemžila lidmi. Odpoledne tu probíhaly horečnaté přípravy na slavnostní odhalení první chaloupky na území České republiky, která byla zhotovena jen a pouze z perníku.Mezi množstvím lidí se objevili také komisaři z pelhřimovské Agentury Dobrý den. Ta v naší republice zastřešuje oblast rekordů a kuriozit a má pod palcem Českou knihu rekordů, Českou databanku rekordů a řadu dalších pravomocí, úkolů a projektů spjatých s tímto odvětvím.

Již při pouhém pohledu na dílo, kvůli kterému se celá sláva konala, člověka až zamrazí nad dokonalostí jeho zpracování. Co do velikosti je navíc ohromující.

O rekordu zde nikdo nepochybuje. „Jasně že to musí být rekord. Už i jeden z těch komisařů hned poté, co přijel, prohlásil, že čekal jen malou stavbičku a ne něco tak velikého," konstatoval jeden z odborníků reprezentujících zde Metrologický ústav zodpovědný za správné proměření všech parametrů chaloupky.

A nemýlil se. Ačkoli pravdou je, že rekord to byl jistý. Perníkové chaloupky se u nás totiž již vyráběly, ale jen tím způsobem, že se udělala hrubá stavba z překližek či jiných klasických materiálů a perníkem se jen polepily její stěny. Ale aby někdo zhotovil chaloupku čistě jen z perníku bez použití jiného materiálu, to je unikát. „Ještě jsem nic podobného neviděl," řekl naší redakci vyslanec a komisař Agentury Dobrý den Michal Jurečka. „Ten dům je zbudovaný klasickou zděnou technikou a všechny cihly i ostatní stavební prvky jsou v něm jen z perníku. Je to tedy v každém případě český rekord a domnívám se, že na devadesát devět procent i rekord světový," dodal.

Stavba je to skutečně dechberoucí a každý člověk musí chtě nechtě smeknout klobouk před jejími tvůrci, precizností díla a vynaloženou prací dětí i učitelů. Na vyhotovení chaloupky padlo kolem šesti metráků surovin. „K výrobě tohoto množství se spotřebovalo tři sta kilogramů mouky, čtyři sta kilo cukru, třicet kilo koření do perníku, čtyřicet kilo medu, čtyřicet kilogramů másla a dva tisíce pět set kusů vajec," popsal již před několika dny náročnost realizace celého projektu ředitel školy Michal Vitásek. Duchovním otcem i neoficiálním patronem ojedinělé akce je místní učitel Luboš Valenta.

Nyní se již čeká na dokončení formálního zápisu o rekordu a Základní škola Mařádkova obdrží certifikát s potvrzením o přijetí své perníkové chaloupky do knihy rekordů. Blahopřejeme.

Perníková chaloupka v řeči čísel

Délka: 293 centimetrů
Šířka: 176,5 centimetrů
Výška: 328 centimetrů
Hřeben střechy: 285 centimetrů

Počet perníkových cihel: 390
Počet perníkových tašek: 108
Počet perníkových krokví: 22
Počet perníkových vazníků: 8
Počet malých dekoračních perníků: 402