Převažuje však výroba masti, která se poté používá k léčbě mnoha zdravotních neduhů. „Vařím podle receptu léčitele Zentricha na měsíčkovou mast. Jen přidám místo měsíčku konopí,“ popisuje třiašedesátiletá Opavanka a dodává: „Používám to jen já, protože ta výroba je poměrně drahá. Mažu si jí pak hlavně kvůli kloubům a na kosti.“

Pozitivní vliv má tato hmota prý také na ekzémy a kožní problémy. Jiný mladý Opavan pěstuje marihuanu kvůli svému dědečkovi. „Je vážně nemocný a má často silné bolesti a nevolnost. Jedna z malá věcí, která mu pomáhá, je pravidelně si zapálit joint. Přiznávám, že jsem ho na tu myšlenku přivedl já, protože jsem četl, že to pomáhá. A doopravdy to funguje,“ tvrdí mladík.

K semenům se poté dostávají lidé hlavně přes své přátele. „Dal mi je známý, jehož soused to pěstoval a přesemenilo se mu to,“ vysvětluje jedna z místních pěstitelek využívající rostlinu k již zmíněné výrobě masti.

Ačkoli někteří Opavané využívají marihuanu pouze pro osobní potřebu a většinou kvůli léčbě, jednají protizákonně. „I když tvrdí, že to mají jen pro sebe a na léčení, tak se dopouštějí nedovolené výroby a jiného nakládání s psychotropními látkami a jedy a dalších souvisejících přečinů. Vystavují se tak riziku trestního stíhání,“ sděluje opavský policejní mluvčí René Černohorský.

Podle jeho slov občas dojde i k případům, že někdo takového malopěstitele udá. „Pamatuji si, že před časem nahlásili lidé nějakého člověka v Hlučíně, který si pěstoval tři rostlinky. Ten případ pak skončil až u soudu.“

Konopí jako lék

Konopí je kromě drogy i léčivá rostlina, schopná pomáhat při některých chorobách. Zmírňuje jejich projevy a zlepšuje tím stavy pacientů, trpících například roztroušenou sklerózou, astmatem nebo rakovinou. Konopí je také složkou některých dermatologických přípravků. Přístup dermatologů však není v otázce jeho využívání jednotný.

Pro lékařské účely bývá používáno technické konopí. „Pokaždé záleží na konkrétním případu. U některých pacientů pomáhá velmi dobře, ale u některých méně a někdy vyvolává i přechodné zhoršení problému,“ konstatuje primářka kožního oddělení Slezské nemocnice Eva Jašková.

Někteří lékaři, vědci i pacienti sepsali petici, kterou žádali ministerstvo zdravotnictví o legalizaci užívání konopí pro lékařské účely tak, aby se jeho uživatelé nedostali do střetu se zákonem. Ministerstvo však s vyhověním jejich požadavku nepočítá.