Do finále postoupily návrhy pětice českých i zahraničních týmů. Vybrány byly už loni v prosinci ze zhruba čtyř desítek účastníků. A první „živé“ zasedání komise se konalo v půlce března. Bývalý obchodní dům Breda, který už deset let zeje prázdnotou a do zakoupení městem v roce 2022 chátral, dostává novou šanci.

Stavební práce, které zastaví jeho další chátrání, jsou už v pohybu. Okna v památkově chráněné budově architekta Leopolda Bauera jsou vyměněná, před dokončením je i rekonstrukce fasády a hotovo by mělo být do června. Už dříve byla budova zcela vyčištěna, houbami napadené cenné interiérové prvky ze dřeva byly ošetřeny a uskladněny. Rekonstrukcí prošla vodovodní a kanalizační přípojka a proběhly nejnutnější opravy na střeše, která byla při každém trochu silnějším větru nebezpečná svému okolí.

Dosavadní primátor Havířova Josef Bělica (ANO) byl na mimořádném zasedání zastupitelstva Moravskoslezského kraje zvolen hejtmanem, 3. dubna 2024. Ve funkci nahradil nepravomocně odsouzeného Jana Krkošku.
Havířovský primátor Bělica se stal novým hejtmanem Moravskoslezského kraje

Několik měsíců už probíhá architektonická soutěž, pořádaná městem ve spolupráci se zástupcem architektonické komory, kanceláří MOBA. „K Bredě máme všichni silný citový vztah. Na jednu stranu chceme tuto nádhernou budovu s bohatou historií vrátit městu, na druhou stranu musíme její budoucí využití namíchat tak, aby nebyla finančním balvanem pro další generace. Věřím, že se nám to podaří. Breda už nikdy nebude jen obchodním domem, ale může dostat nový obsah a novou funkci,“ řekl primátor Opavy a člen soutěžní poroty Tomáš Navrátil.

PČR žádá veřejnost o součinnost při objasnění příčin nehody v Malých Hošticích na Opavsku.
Pomůžete policii? Hledají se svědci dopravní nehody v Malých Hošticích

Původně se přihlásilo kolem čtyřiceti zájemců z Česka i ze zahraničí. Porota z nich vybrala pět postupujících, což vůbec nebylo jednoduché, protože všichni účastníci byli velice kvalitní. Vybraní předvedli své rozpracované návrhy, které porota na opavském zasedání s předkladateli prodiskutovala, okomentovala a navrhla připomínky k dopracování.

„Musely být velice citlivé, protože jsme nechtěli zasahovat do inspirativních řešení. V červnu by mělo být finální představení projektů, kdy porota vybere nejkvalitnější projekt. Průběžné výstupy zatím sdělovat nemůžeme, ale návrhy se mi hodně líbí a mám radost, jak někteří soutěžící k tomuto náročnému projektu přistupují. Skoro všichni navrhují zpřístupnit i střechu budovy, která má obrovský potenciál a bezkonkurenční výhled na město. Další věc, na které se skoro všichni shodli, je propojení staré Bredy s novějším sousedním obchodním centrem, což může pomoci oběma budovám,“ prozradil opavský primátor Navrátil. Soutěžící musí kromě architektonické stránky navrhnout i šetrnou energetiku budovy a co nejméně nákladný provoz.

Návrhy zahrnují i změny na náměstí Republiky

„Nechceme žádné megalomanské projekty, ale využití odpovídající požadavkům 21. století. Vhodný mix obchodů, kanceláří, veřejných, kulturních a volnočasových prostor, který na sebe z větší části sám vydělá, aby se město finančně nezatěžovalo. Dnes vede kolem Bredy úzký chodník, který chce chodec co nejrychleji opustit. Pokud silnici vedoucí okolo Bredy posuneme, vytvoříme malé náměstíčko, které zvýší kvalitu celého prostoru“ poznamenal městský architekt Petr Stanjura.

Náhradník v porotě Kurt Gebauer. Se souhlasem Města OpavyNáhradník v porotě Kurt Gebauer. Se souhlasem Města OpavyZdroj: Deník/VLP Externista

Řešitelný je i problém s parkováním. V případě propojení „staré“ a „nové“ Bredy může být využito několikapodlažní parkování právě v centru Breda&Weinstein. Toto centrum by v případě propojení na oplátku dostalo nový vstup z náměstí Republiky. Jsou však připraveny i jiné varianty parkování, které by se dopracovaly.

K TÉMATU: 

Porota

Podané návrhy posuzuje odborná porota. Její předsedkyní je Gabu Heindl, profesorka a vedoucí katedry s názvem Architektura Města Ekonomika/Stavební ekonomika a rozvoj projektů na univerzitě v Kasselu. Se svou vídeňskou kanceláří GABU Heindl Architektur se jako nezávislá architektka a urbanistka zabývá veřejným prostorem, rekonstrukcemi veřejných budov a projekty kolektivního bydlení.

Porotci jsou:

Jan de Vylder, vlámský architekt působící v Gentu a Bruselu. Realizoval řadu děl v Belgii i v zahraničí a vystavoval v mnoha galeriích. Je profesorem na ETH v Curychu a na Bienále architektury byl oceněn Stříbrným lvem.

Jana Zdráhalová vystudovala architekturu na pražské Fakultě architektury ČVUT, kde nyní vyučuje urbanismus. Mezi její zájmy patří vztah mezi charakteristikami prostředí a způsobem, jakým se lidé pohybují a využívají prostor. Ve své vědecké práci se věnuje mimo jiné péči o urbanistickou hodnotu.

Opavský rodák Jindřich Vybíral je historik umění a rektor pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Ve své vědecké práci se věnuje především dějinám architektury a architektům 18. až 20. století. Monograficky zpracoval mimo jiné dílo slezského architekta Leopolda Bauera a zmapoval stavby moravských architektů ze školy Otty Wagnera na Moravě a ve Slezsku.

Boris Redčenkov je absolventem Fakulty architektury ČVUT v Praze. S Prokopem Tomáškem založili vlastní kancelář Atelier 69 – architekti, jejíž tým později doplnil Jaroslav Wertig. Vyučuje na Architectural Institute in Prague (ARCHIP) a vede ateliér na Fakultě architektury ČVUT v Praze.

Náhradníky jsou architekt a propagátor architektury Adam Gebrian, který vystudoval Fakultu umění a architektury TU v Liberci, studoval také v Los Angeles a pracoval v Londýně i v Paříži. V roce 2015 získal ocenění Architekt roku.

Historik architektury a památkář Martin Strakoš je odborným pracovníkem Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Ostravě, kde se zabývá architekturou 19. a 20. století a otázkami novostaveb v historickém prostředí. Třetím náhradníkem je rodák z Hradce nad Moravicí Kurt Gebauer. Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků a sochařů byl roku 1992 jmenován profesorem Ateliéru veškerého sochařství a nyní je emeritním profesorem. Studoval mimo jiné na pražské AVU, absolvoval několik studijních programů v zahraničí a je členem Spolku na záchranu obchodního domu Breda.

Město Opavu v porotě zastupují: primátor Opavy Tomáš Navrátil, jeho náměstek Vladimír Schreier, radní Michal Štěpánek, hlavní architekt města Petr Stanjura a vedoucí kanceláře primátora Jana Foltysová. K jednání byli přizváni i vedoucí oddělení památkové péče opavského magistrátu Lucie Častulíková a projektant, správce budovy Bredy a člen Spolku na záchranu obchodního domu Breda Marek Zygula.