Každým rokem je to tatáž „story": sotva se v prodejních stáncích začne objevovat zábavní pyrotechnika, opavskými parky i ulicemi se ozývají zvuky petard. Kromě toho, že to některým působí radost, trpí zvířata i kolemjdoucí, ze kterých si děti výbuchem petard tropí žerty.

A jsou to právě děti, koho je s petardami a rachejtlemi nejčastěji vidět. A to navzdory tomu, že zábavní pyrotechnika do jejich rukou nepatří.

„Pyrotechnické výrobky uvedené na trh se nesmí dodávat ani jinak poskytovat osobám, které nedosáhly věkové hranice patnácti let, pokud jde o zábavní pyrotechniku kategorie 1, osmnácti let, pokud jde o zábavní pyrotechniku kategorie 2 a jedenadvaceti let, pokud jde o zábavní pyrotechniku kategorie 3," vysvětluje mluvčí Městské policie Opava Petra Stonišová s tím, že v letošním roce zaznamenali méně případů než loni.

„Pokud by se někdo se zábavní pyrotechnikou dopustil schválnosti či jiného hrubého chování, jednalo by se o přestupek proti občanskému soužití," upozorňuje však tisková mluvčí ty, kteří s oblibou házejí petardy pod nohy.

Žádná vyhláška na omezení užívání zábavní pyrotechniky ale neexistuje. Reguluje ji pouze ta o nočním klidu, která se nevztahuje na silvestrovskou noc.

Přesto je při užívání petard i rachejtlí nutné dodržovat určité zásady. „Odpalovat by se měly výhradně venku a výhradně na volných prostranstvích mimo domy, nemocnice, domovy pro seniory, školy, radnice, kostely a také dostatečně daleko od parkujících aut a jehličnatých stromů.

O kolemjdoucích lidech či jejich čtyřnohých miláčcích ani nemluvě. Nebezpečím mohou být i skladiště odložených věcí na balkonech panelových a jiných domů. Jedna petarda, která doletí na balkon či oknem do pokoje, může způsobit požár bytu i celého domu," varuje tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela a dodává:

„Manipulaci s pyrotechnikou samozřejmě nesvěříme do rukou dětí, ale ani dospělých osob, které již mají problém udržet rovnováhu. A raději si ji koupíme, než bychom ji vyráběli podomácku. Vzpomeňme si na časté ukázky pahýlů rukou."

Jelikož už v tuto chvíli trochu nasněžilo, problémy s hašením nevybuchlých petard by mohly být menší než na holé zemi. Ze zásady by se jich však lidé neměli dotýkat.

Podle hasičů je nejschůdnější nechat je položené na zemi a z bezpečné vzdálenosti je zaházet sněhem, aby se co nejdříve ochladily. Totéž platí i o hořících zbytcích již vybuchlých rachejtlí. Zastáncem petard a rachejtlí nejsou zpravidla pejskaři.

Ti se letos spojili na sociální síti facebook a vytvořili událost Silvestr bez raket a petard s podtitulkem: Rakety nekupuji, když dám ty peníze roztrhat psovi, mám z toho větší radost. Organizátor Jiří Dobrý na stránce uvádí důvody, proč zábavní pyrotechniku s ohledem na zvířata raději nepoužívat.

Jako jeden uvádí například lepší sluch zvířat nebo fakt, že zvíře si na rozdíl od člověka neumí racionálně vysvětlit, proč je najednou takový hluk. „Zvířata se tudíž bojí a začnou bezhlavě utíkat. Může se pak stát, že se zaběhne pes nebo kočka a divoká zvěř se dostane do míst, která nezná a nenajde cestu zpět.

Myslete na svá, cizí i divoká zvířata a nestřílejte rachejtle a petardy. Oslavy Nového roku si užijete i tak," vybízí na internetu Jiří Dobrý.

K události se na facebooku připojila i Opavanka a pejskařka Vladimíra Stojková. „K Silvestru bez raket a petard jsem se připojila, protože mám ráda zvířata. Mám pejska, který má šestnáct let. I když je už napůl hluchý, tak petardy snáší strašně špatně," vysvětluje důvod Vladimíra a dodává:

„Všeobecně neznám žádné zvíře, které by na tento hluk reagovalo dobře. Myslím, že i naši pejskové si zaslouží mít klidný Nový rok bez stresu a strachu."

Jak se chovat, aby měl domácí mazlíček nejmenší stres?

Zábavní pyrotechnika a silvestrovské veselí mají neblahý dopad na většinu domácích mazlíčků. Především majitelé psů by měli na své společníky myslet a řídit se některými pravidly. „Nejlepší samozřejmě je, když majitel se psem odjede někam, kde se nestřílí. Pokud se tak nestane, je dobré už předem zahlučnit byt, kde bude pes během ohňostrojů.

S několikahodinovým předstihem zatáhnout žaluzie a nechat hrát například z jedné místnosti hudbu, z druhé televizi. Ve chvíli, kdy se ohňostroje spustí, nemá pes takový šok," radí opavská veterinářka Mariana Mazumderová.

Ta naopak nedoporučuje zavírat psy do garáží a uzavřených prostor, kde se nemohou schovat. Pro majitele psů, kteří už vědí, že jejich mazlíček snáší silvestrovskou noc extrémně špatně, je možné pomoci pejskovi farmakologicky.

„Na trhu existuje sedalin gel, který je běžně k dostání u veterinářů a pomáhá psa uklidnit. Vždy ale doporučujeme využívat tuto možnost jako poslední," dodává Mazumderová.

V posledních letech se ale lidé ke svým čtyřnohým společníkům chovají zodpovědněji. „V posledních letech klesl počet případů, kdy by se na základě Silvestra pes zaběhl. Dá se říct, že jde o výjimečné případy," říká Ilona Drešlová z odboru životního prostředí opavského magistrátu.