Plný sál lidí, odhadem 150 přítomných. Několik příspěvků, celá řada argumentů, potlesk, pískot i výkřiky. Dokonce starosta města Bernard Ostárek (bez stranické příslušnosti) musel prosit o klid. Tak bouřlivá atmosféra provázela úterní jednání hlučínských zastupitelů.

Ještě než vše začalo, vzala si slovo známá hlučínská osoba Libor Basovník. A opět nezklamal. Navrhl, aby byl ze své funkce odvolán starosta, a hned vytáhl podpisové archy, kde by tento návrh mohli lidé podpořit. Neuspěl.

Neprošel ani už konkrétní návrh některých zastupitelů hlasovat tajně. Bodem, který tolik vířil emoce, byla rozprava o petici více než šesti stovek občanů, kteří nesouhlasili s nastavenými podmínkami privatizace přibližně dvou stovek městských bytů.

Ti se nejen obrátili na město prostřednictvím petice, ale také jejich zástupci navštívili hlučínského starostu a svá stanoviska vzájemně prodiskutovali. Rozhodující slovo ale mělo padnout na očekávaném zastupitelstvu.

„Jde nám hlavně o úpravu podmínek prodeje, podobně jako tomu bylo v předchozí vlně prodeje obecních bytů,“ řekl před jednáním Dušan Janšta, zmocněnec petičního výboru, který dodal, že současní nájemci bytů, a tedy kupci, odmítli akceptovat stanovenou vysokou cenu, žádají poskytnutí slevy, zohlednění stavu a věku bytů a domů nebo nedořešené vlastnické vztahy pozemků pod domy.

Emoce vládly sálem. Naprosto zbytečně se pískalo třeba ve chvíli, kdy starosta slíbil, že město za lidi pozemky vyřeší. Už proto, že by byly úvěry pro ně za nevýhodnějších a dražších podmínek, než když domy prodají i s pozemky. Ne každý ale chápal, o čem se mluví.

Po hodinu a půl trvající diskusi nakonec dali zastupitelé za pravdu námitkám z petice, kterou podepsalo 605 občanů. Nelíbily se jim podmínky, za kterých jim město chtělo byty prodat, například cena až 8 500 korun za čtvereční metr.

U mikrofonu se vystřídalo hned několik řečníků. Padaly věcné argumenty i takové, které jen opakovaly již jednou řečené. Řada přítomných v sále ale během jednání působila naprosto nevědomě a u vystoupení některých řečníků křičeli „fůůj“.

Petici podpořil mj. i bývalý starosta David Maňas (ODS), který prohlásil, že nesouhlasí s prodejem bytů třetím osobám. Zastupitelé ale ubezpečovali, že tomu tak určitě nebude. Pokud by se prodej z nějakého důvodu nakonec neuskutečnil, zůstanou v platnosti nájemní smlouvy.

Nakonec se po několika změnách přece jen zastupitelé dopracovali k závěru a rozhodli o úpravě stávajících Zásad postupu při prodeji bytových jednotek. Tu odsouhlasilo 11 z 21 přítomných.

„Zastupitelstvo tak dopadlo k naší spokojenosti. Bylo nám přislíbeno, že nejprve město vyřeší otázku pozemků a poté se znovu společně sejdeme a dojednáme body pro změnu podmínek k prodeji,“ shrnul za petiční výbor Dušan Janšta.