Ta se koná od pátku 25. července do pondělí 25. srpna v Domácí kavárně na Mírovém náměstí v Hlučíně.

Na grafikách jsou vyobrazeny nejvýznamnější a také nejoblíbenější místa ve městě. K pexesu je přiložena i mapa, která vás v reálu zavede ke všemu, co se nachází na obrázcích.

„Autorce Marii Hranáčové šlo především o propagaci města očima lidí, kteří tady bydlí. Na výběru témat a obrázků se podíleli Hlučíňané. S výrobou pexesa jí pomáhali přátelé. Pracovali na grafických úpravách, korekturách textu anebo tisku papírové formy pexesa a balení," poznamenala Jana Středulová z Hlučína, která také přiložila pověstnou ruku k dílu.

Pexeso se může pyšnit netradičními rozměry a také počtem hracích karet.

Marie Hranáčová je povoláním specialistkou na výpočetní techniku a grafiky si vytiskla na vlastním lisu. Pexeso pak vydala společně s manželem na vlastní náklady. Při výrobě si sama autorka užila své. Termín se stíhal, jak se lidově říká, naknap. Linoryty schnou čtyřiadvacet hodin. Obrázky měla roztahané doslova po celém bytě, který navíc procházel rekonstrukcí.

„Při nanášení barvy válečkem na drobné linoryty pexesa jsem potřebovala vytvořit velmi tenký barevný filtr. Příliš mnoho barvy by zalilo detaily. Proto jsem s čerstvě namíchanou barvou nejdříve tiskla hrubší linoryty, které jsem měla z dřívějška," vysvětlovala už zmíněná Marie Hranáčová.

Součástí expozice je mimo jiné také zdokumentovaný průběh tvorby jedné grafiky, na níž můžete vidět legendární hlučínskou hospodu „Kuchař" alias „Kačenu".

Petr Dušek