Hrajete na piano a chcete se o svůj um podělit s ostatními? Na Opavsku a Bruntálsku máte hned několik možností, a to rovnou na veřejných prostranstvích. Jedním městem, kde můžete ke klavíru zasednout, je Hlučín. Okolí budovy radnice totiž opět po roce oživilo westernové piano z roku 1902. Nástroj město koupilo od Dobroslavic.

„V loňském roce mělo pianino velký úspěch,“ sdělila vedoucí Kulturního domu Hlučín Veronika Antončíková. Na náměstí podle ní bude stát do konce prázdnin. „Hrát na něj může kdokoliv,“ sdělila.

Upozornila však, že hudební nástroj není hračkou pro děti. „Byli bychom rádi, kdyby rodiče nenechali své děti jen tak tlouct do kláves. Ruší to lidi pobývající na náměstí, a navíc to ničí nástroj,“ konstatovala.

„Myslím, že klavír ve veřejném prostoru by mohl posloužit i k tomu, abychom dětem vysvětlili, jak se chovat k hudebnímu nástroji. A kdo ví, třeba díky tomu Hlučín získá nového virtuóza,“ dodala.

Pracovníci kulturního domu se poučili z loňských negativních zkušeností, kdy lidé klavír používali o víkendech v pozdních večerních hodinách. „Proto jsme přistoupili na dohodu s pracovníky Městského úřadu Hlučín, kteří po dobu nočního klidu klaviaturu zamykají,“ vysvětlila vedoucí kulturního domu.

Na piano si lidé mohou zahrát i v Opavě, a to na terase Evžen Jazz Café Club. Umístili ho tam členové organizace Piána na ulici. „Piano budilo pozornost i chuť. Zvláště v prvním měsíci po jeho přistavení byl zájem enormní,“ sdělil spolumajitel podniku Vít Kratochvíl a dodal, že dnes už je ale tak rozladěné, že slouží spíše jako odkládací pult než hudební nástroj.

Jedno piano pak stojí také v Bruntále, konkrétně na náměstí Míru pod balkonem u staré radnice.

Přesně před rokem byl na krnovském náměstí instalován šachový stolek s židlemi. Figurky si můžete donést vlastní, nebo vám je za vratnou kauci 50 korun půjčí v blízkém turistickém informačním centru. Výrobu a instalaci stolku za 30 tisíc korun financovalo město Krnov.

Také na náměstí ve Městě Albrechticích je k dispozici šachový stolek, který slouží ještě o půl roku déle než ten krnovský. Finance na jeho pořízení Město Albrechtice poskytlo krajskému tréninkovému centru mladých šachistů. Zde jsou šachistům figurky k dispozici na náměstí v infocentru.

„První partii na našem stolku loni sehráli albrechtický šachový bard Radek Václavík spolu s Františkem Veselým, účastníkem letošního Mistrovství ČR do osmi let. Tímto způsobem pokřtili nový šachový stolek pod širým nebem,“ uvedl trenér mladých šachových talentů Karel Handlíř z Města Albrechtic.

K šachovému stolku mohou zasednout i lidé v Opavě u Domu umění a jednoho takového se ještě tento měsíc dočkají i v Bruntále. Bude umístěn na Zámeckém náměstí u vodní kašny. Figurky budou k zapůjčení na vrátnici zámku.