To se původně mělo konat už v lednu, ale z důvodu časové kolize s jinou akcí rozhodli zdejší zastupitelé o jeho konání uplynulý pátek 3. března. Rozdílem devatenácti hlasů tedy lidé žijící v Píšti rozhodli, že tlakovou kanalizaci nechtějí.

Velkou roli v tom prý hrál fakt, že by se musela rozkopat obec a jejich zahrady.

„Lidé rozhodli, jak rozhodli. Co k tomu dodat?“ říká místostarosta obce Daniel Fichna a dodává, že tak byla zmařena dosavadní práce a projekt, který už byl podpořen dotací Státního fondu životního prostředí ČR. „Pro nás to znamená, že musíme zase začít od začátku, připravit nový projekt a požádat o novou dotaci. Tu původní nám už fond jednou posunul, ale moc nevěřím, že by to udělal znovu,“ říká místostarosta s tím, že celou záležitostí se teď musí zabývat hlavně zastupitelé a hledat nejvhodnější řešení.

Naděje, že Píšť bude moci využít stávající dotaci i pro nový projekt kanalizace, tu prý sice je, ale nepatrná. Už na lednovém veřejném projednání zdůraznil starosta Píště František Jaroš, že obec vložila do vyprojektování kanalizace přes 3 miliony korun a má už vybraného zhotovitele. Upozornil, že pokud by se rozhodlo o jiné formě odkanalizování, tyto peníze by byly vyhozeny do kanálu.

Navíc, pokud by do konce března nebylo vydáno stavební povolení a vyřešeny další náležitosti, hrozí, že by propadla celá dotace a lidé z Píště by si kanalizaci klidně mohli hradit ze svého. „Vše musí být hotovo do roku 2015. Pokud se situace rychle nevyřeší, riskujeme, že se začne pozdě a termín se nestihne,“ varoval tehdy starosta.

Referendum přesto ukázalo, že v Píšti tlakovou kanalizaci nechtějí. Podle Erika Golinského, muže, který asi nejhlasitěji mluvil proti, tak bylo dáno najevo, co si lidé skutečně myslí a co chtějí. „Obec prezentovala, že tato kanalizace je jedinou možností, tedy něco, co nebyla pravda. Jsou i jiné možnosti a je třeba hledat kompromis, který by vyhovoval většině,“ říká Erik Golinský.

Ukázalo se prý, že zatímco obec kanalizaci chce, lidé ne. „Snažili jsme se dosáhnout veřejné diskuse a referenda. To se podařilo, stálo za to tuto myšlenku prosadit,“ dodává Erik Golinský.