„Do obecního vodojemu momentálně vodu dováží cisterny. Poskytují nám ji okolní obce. Samozřejmě do té míry, aby neohrozily samy sebe. Jako občané jsme byli rozhlasem informováni o současném stavu. Hlášení upozorňovalo na to, abychom neplýtvali vodou na mytí aut či napouštění bazénů.

Lidé tím ovšem nijak netrpí, chápou situaci a snaží se vodu používat šetrně,“ přibližoval Ondřej Šenkyřík a ještě zodpověděl otázku, jestli se opatření nějakým způsobem dotkla i samotných chovatelů: „Hospodářským zvířatům se musí dát napít, tam žádná omezení být nemohou.

Opatření se týkají pouze chovatelů vodní drůbeže, pokud ji nechovají na přírodních tocích. Určitá omezení platí například při napouštění různých bazénků pro tuto drůbež a podobně.“ Šetrným způsobem se snaží zacházet s vodou také fotbalové oddíly spadající pod Slavii Píšť.

„Pokud hovoříme o pitné vodě, doporučujeme klubům, aby očistu po zápase urychlili. Nejde o nic dramatického, ale pokoušíme se s vodou šetřit,“ komentoval předseda Slavie a radní obce Daniel Šebestík. Na závlahu hřiště se používá povrchová voda ze studny. Ani té však není dostatek. „Samozřejmě vody celkově je méně a v budoucnu tomu nejspíš nebude jinak. Pociťujeme to na závlaze trávníku. Dříve jsme mohli zavlažovat dvakrát denně ráno a večer. Teď už to jde pouze jednou za den. Voda by se nestačila doplnit,“ dodal.

Řešením je propojka s Vřesinou

Situace ohledně pitné vody vedení Píště nutilo uvažovat o řešení. Nějakou dobu se hovořilo o propojce s vodovodním řadem sousední polské vesnice Owsiszcze. Nyní se však zdá být reálnější propojení s nedalekou Vřesinou u Hlučína. V současnosti voda do obecního vodojemu mimo jiné putuje přes cisterny zapůjčené ze Správy státních hmotných rezerv. „Do Píště naše společnost vodu nedodává. V současnosti s obcí ale intenzivně pracujeme na provizorním řešení, díky němuž se bude obec moci připojit na náš páteřní distribuční systém ve Vřesině,“ potvrdil naší redakci mluvčí Severomoravských vodovodů a kanalizací (SmVaK) Ostrava Marek Síbrt. Vodu by měl do Píště přivádět takzvaný suchovod, jenž povede na povrchu. „Měl by být vybudován během května a měřit má přibližně 2300 metrů. V delším časovém horizontu se pak připravuje stabilní připojení na dodávky ze systému SmVaK,“ doplnil Marek Síbrt.