Akce je zaměřena na problematiku práva a jeho přiblížení laické veřejnosti. Lidé si mohou prohlédnout místa, kam se běžně nedostanou.Na některé akce je již plno, místa si mohou rezervovat pouze náhradníci, kteří pak musejí doufat, že někdo vypadne. Týká se to například prohlídek Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava (ÚSL). Ústav, který se Noci práva tradičně účastní, disponuje moderním pitevním traktem a špičkově vybavenou toxikologickou laboratoří. Fakultní nemocnice Ostrava pořádá i další zajímavé přednášky, které se uskuteční v Domově sester.

Téměř plno je i na simulované soudní procesy v Ostravě, Opavě a Frýdku-Místku, v nichž se bude například projednávat znásilnění. Zajímavý program nabízí i Český rozhlas Ostrava. Připravena jsou setkání s novináři a další besedy. Ve studiu vystoupí také známý zpívající právník Ivo Jahelka. Jde o jedinou akci Noci práva, která je zpoplatněna.

Okresní soud v Ostravě si společně s Krajským soudem v Ostravě pro návštěvníky připravily simulované hlavní líčení (trestní řízení) s komentářem a s následnou diskuzí v rámci projektu Noc práva, březen 2020 v Ostravě.
Pitevna, soudní procesy i vesmírná exkurze. Noc práva v Ostravě se blíží

Jednou z letošních novinek je zapojení Planetária Ostrava, kde se příchozí mohou mimo jiné těšit na přednášky „Právo a vesmír“ a „Zvláštní způsoby nabývání vlastnického práva ve vesmírné perspektivě“.

„Program je opravdu bohatý a pestrý. Věřím, že si v něm každý najde to své. Vstupy jsou kromě vystoupení Iva Jahelky bezplatné. Vzhledem k omezené kapacitě ale doporučuji včasnou rezervaci na našich webových stránkách," uvedl generální manažer projektu Petr Kausta z Nadačního fondu Paragraf, který letošní ročník Noci práva pořádá společně se spolkem Nugis Finem. Detailní program s možností on-line rezervace lze nalézt na stránkách Nadačního fondu Paragraf na www.nfparagraf.cz/cz/noc-prava-v-ostrave.

K tématu

Kdo se v Ostravě, Opavě a Frýdku-Místku zapojí do letošního ročníku Noc práva:

Krajský soud v Ostravě, Okresní soud v Ostravě, Okresní soud ve Frýdku-Místku, Okresní soud v Opavě, Krajské státní zastupitelství v Ostravě, Okresní státní zastupitelství v Ostravě, Česká advokátní komora, Probační a mediační služba, Vazební věznice Ostrava, Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje, Ústav soudního lékařství FNO, Fakultní nemocnice Ostrava, Městská policie Ostrava, statutární město Ostrava, Moravskoslezský kraj, Český rozhlas Ostrava, kavárna V Zahradní, Planetárium Ostrava.