Odpovídá mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná: „Držitelé zlaté Jánského plakety nejsou formou zlevněných ročních jízdenek na městskou hromadnou dopravu odměňováni už od roku 2006.

Podle usnesení tehdejší rady města byly roční zvýhodněnou časovou jízdenkou odměněni naposled držitelé zlaté Jánského plakety, kteří dostali ocenění do 31. prosince 2005. Pak byla tato výhoda nahrazena finanční odměnou. Důvody k tomuto kroku byly dva: Jednak dárců krve neustále přibývalo a dalším důvodem byl také fakt, že ne všichni oceňovaní byli z Opavy.

Plakety získávají lidé, kteří na transfúzní stanici v Opavě darovali krev. Neznamená to však, že zde musí mít trvalé bydliště, a proto každý neměl možnost jízdenku využít. Proto byla zvolena forma finanční odměny," uvádí v odpovědi Lada Dobrovolná.

Kancelář primátora má pro dárce krve ročně vyčleněnou částku 250 000 korun a částky jsou vyplácené podle reálného počtu dárců a odběrů. Vloni to bylo 185 000 korun, předloni 184 000 korun a v roce 2010 dostali dárci 240 000 korun.

Vážení čtenáři, také vy máte možnost klást na této straně své dotazy jak vedení opavské radnice, tak i různým dalším osobnostem Opavy a Opavska. Dotazy lze zasílat na adresu Opavský a hlučínský deník a týdeník Region, Na Rybníčku 56, Opava, nebo na následující emailovou adresu: redakce.opavsky@denik.cz.