Co bude dál s bývalým věhlasným obchodním domem Breda, je stále ve hvězdách. Rozruch způsobili u občanů v minulých dnech dělníci, kteří vynášeli z bočního vchodu Bredy z Pivovarské ulice do přistaveného kontejneru věci nejrůznějšího charakteru. Na sociálních sítích se okamžitě spustila diskuse, v níž nejeden přispěvatel spekuloval o tom, že Bredu se konečně podařilo prodat.

Tyto domněnky ještě podtrhl fakt, že z fasády budovy zmizel plakát upozorňující na to, že je objekt k mání. Řada čtenářů se v této souvislosti obrátila také přímo na naši redakci. Zjišťovali jsme tedy, jak se věci skutečně mají. Výsledek? Nic nového pod sluncem.

Dělal se jen pořádek

Památkově chráněnou Bredu má v současné době v rukou správce konkurzní podstaty Josef Cupka, který se už nějaký čas snaží o její prodej. Odpovědí na to, jestli se ledy hnuly, jsme se z jeho strany však nedočkali. Od minulého týdne nebyl k zastižení ani ve své pražské advokátní kanceláři a nereagoval ani na emailovou korespondenci. Pochodili jsme až u památkářů.

„Správce konkurzní podstaty provádí vyklízení zbytků starého zboží, nefunkčního vybavení a odpadu z interiéru budovy. Postup vyklízení konzultuje se zástupci památkové péče. K prodeji obchodního domu zatím nedošlo,“ řekla naší redakci Petra Batková z Národního památkového ústavu Ostrava.

close Planý poplach. Nový majitel se pořád hledá. info Zdroj: Deník / Dušek Petr zoom_in

Peníze za lešení už má město na účtě

Chátrající Bredu obklopilo v září loňského roku lešení. Nechalo ho tam na své náklady postavit město, protože z budovy padala omítka a hrozilo, že kusy zdiva někoho vážně poraní. Kovové lešení vyšlo opavskou radnici na 265 tisíc korun, přičemž vedení slezské metropole již toho času deklarovalo, že bude chtít peníze po konkurzním správci uhradit. Jestliže by k tomu nedošlo, měl na řadu nastoupit exekutor. Prosincové rozhodnutí o povinnosti zaplatit se nesetkalo s úspěchem. Další už ale ano.

„Správci konkurzní podstaty jsme pak 3. ledna zaslali výzvu. Na tu už zareagoval a dlužnou částku uhradil, v této chvíli je tedy záležitost uzavřena,“ konstatovala mluvčí Opavy Lada Dobrovolná.

Jedna vlaštovka jaro nedělá

Zpráva o tom, že je Breda na prodej, potěšila veřejnost loni v únoru. Mnoho lidí se zaradovalo, že chátrající a zdevastované památce konečně začne svítat na lepší časy. Jak se ukazuje, nadšení bylo předčasné. Ani po roce se totiž Josefu Cupkovi kupce najít nepodařilo. Breda, jejímž vlastníkem byl i opavský podnikatel Kamil Kolek, je k mání za 55 milionů korun.

Svého času byla Breda největším obchodním domem v tehdejším Československu. V prosinci 2004 zachvátil budovu požár, naštěstí mimo otevírací dobu. V roce 2013 se pak Breda kvůli závadě na elektroinstalaci definitivně uzavřela. Poté se hovořilo i o propojení staré a nové Bredy, tyto plány ale měly blízko spíše k utopii. Vůbec prvním, koho Cupka loni v souvislosti s prodejem oslovil, bylo město. Zastupitelé ale na jeho nabídku nekývli, odradila je vysoká cena, nevyřešené vlastnické vztahy i chybějící právní analýza.

Jaký osud tak někdejší zářivou královnu slezské metropole, nyní už vyhaslou a bez známek života, čeká, je zcela nejasné.