Přestože jsou prázdniny v plném proudu, řeší některá koupaliště problém s nedostatkem kvalifikovaných plavčíků. Jak těžké je najít správného člověka si vyzkoušeli například v Hradci nad Moravicí.

„Zaměstnáváme dva plavčíky. Jednoho máme z minulého roku, ale toho druhého jsme museli letos hledat. O zájemce jsme měli nouzi," přiznal ředitel místních technických služeb Roman Celta.

Aby v Hradci případné zájemce nalákali, nabídli jim proplacení rekvalifikačního kurzu, který je nutný pro získání osvědčení o způsobilosti pro práci plavčíka. „Kurz stojí několik tisíc a pokud bychom jeho zaplacení uchazečům nenabídli, tak bychom nezaměstnali vůbec nikoho.

Takhle s plavčíky podepisujeme smlouvu na dva roky, aby se to finančně vyplatilo," dodal Roman Celta.

VELKÁ ZODPOVĚDNOST

S hledáním nových plavčíků mají zkušenosti také v Opavě. „Velkou část případných zájemců odrazuje nutnost absolvovat vzdělávací kurz Plavčíka. Dalším faktorem poklesu zájmu o tuto brigádu je zodpovědnost, kterou tato práce přináší.

Je třeba si uvědomit, že plavčík je zodpovědný za bezpečnost návštěvníků, což je někdy docela obtížný úkol," uvedl provozně-technický náměstek Technických služeb Opava Martin Girášek. Přestože je opavské koupaliště otevřené od 19. června, posledního plavčíka se podařilo sehnat teprve v úterý.

Školení plavčíků přitom trvá tři dny a podle Tomáše Milera z Vodní záchranné služby Českého červeného kříže jej mnohdy chtějí absolvovat také lidé, kteří mezi zdatné plavce nepatří: „Člověk musí uplavat dvě stě metrů souvisle bez známek únavy. Hlásí se i lidé, kteří neumějí základní dovednosti jako třeba dýchat do vody, splývat, zanořit se. Ti pak mají na kurzech velký problém."

Originálně se s nedostatkem plavčíků vypořádali v Píšti. „Nás naštěstí netrápí to co jiné v okrese, protože u nás dělá plavčíka můj otec a sestra," řekl s úsměvem provozovatel místního koupaliště Lukáš Hluchník.

Petr Večeřa