Kdo nejde s námi, jde proti nám. Tak by se dala vyjádřit atmosféra na prezentaci projektu opavské Plazy. Podle očekávání se veřejnost rozdělila na dva tábory – magistrát a další příznivci tzv. „nového pohledu na trávení volného času“ v Opavě a jejich otevření odpůrci, kterých však v sále bylo podstatně méně. Návrh opavského centra prezentoval veřejnosti projektový manažer společnosti Plaza centers Petr Doležal. Relativně zaplněnému sálu ukázal technické výkresy budovy a vizualizace finální verze projektu.

Spolu s náměstkem primátora Pavlem Mališem přitom zdůrazňovali společný záměr – přivést lidi z hypermarketů zpět do středu města. Pro Plazu jde o obchodní strategii, pro vedení města je to otázka prestiže. Zbudování zábavního a nákupního centra je podle magistrátu jediným řešením, jak toho dosáhnout. Zcela opačný názor má ale sdružení Za Opavu. Na půdě minoritského kláštera se tak vedly zajímavé diskuze. „Nebojíte se, že Plaza s tím, jak jsou nabízené služby komplexní, právě naopak život z města vysaje?“ ptal se Václav Hájek ze sdružení Za Opavu.

Náměstek Pavel Mališ argumentoval tzv. fenoménem sdruženého obchodu. „Já jsem přesvědčen, že ten, kdo půjde do nákupního centra, si projde i ostatní obchody na Ostrožné nebo Hrnčířské. Lidé si chtějí vybírat z více druhů zboží,“ vysvětloval své stanovisko Mališ. Zajímavé ale nebylo sledovat jen argumenty obou stran, ale také neverbální komunikaci, která diskuzi provázela.

Například Tomáš Skalík, který si jako další dovolil otevřenou kritiku, narazil tentokrát na zamítavé gesto mávnutí rukou ze strany náměstka Mališe. Zástupce investora Petr Doležal zase neustále zdůrazňoval ústupky vůči památkářům a své vystoupení korunoval výrokem: „Nebýt nás a toho, že se bude stavět, nikdo by neměl šanci objevit věci, které archeologové našli.“