Jenom když se podíváme na nadcházející víkend, plesy budou například probíhat ve většině obcí a měst na Prajzské. Nutno přitom podotknout, že se jedná pouze o jednu část opavského okresu. Někde dokonce za víkend stihnou hned dva plesy.

To nastane třeba ve Štěpánkovicích. Během pátku v místním zahrádkářském areálu U Vrby od 19.30 proběhne ples zahrádkářů a o den později ve štěpánkovickém klubu Cobra dojde na sportovní ples, jejž pořádají hokejisté klubu HC Štěpánkovice hrajícího amatérskou hokejovou ligu v Kravařích.

„Bude to už pátý ročník a tato akce má svou tradici. Začínáme ve 20.00 a hrát nám bude DJ Baluu. Máme to spíše v takovém retro stylu. Počítáme, že dorazí mezi 100 až 130 návštěvníky. Ve Štěpánkovicích se tančí opravdu hodně. Před nedávnem se u nás konal například hasičský ples,“ komentoval jeden z organizátorů štěpánkovického sportovního plesu Kamil Harasim.

Zvýšený zájem ovšem není pouze o akce, kde by si lidé mohli „zatrsat“, nýbrž také o kurzy, na nichž by se tanci naučili. „Leden je momentálně nejsilnějším měsícem na taneční kurzy, protože všichni zjistili, že plesy jsou v plném proudu a chtějí si vše zopakovat.

V zásadě však sezona začíná už v září a pokračuje až do konce dubna. Souvisí to i s tím, že je zima. Lidé už nejezdí na kole, na chaty a mají čas se věnovat společenským akcím,“ komentoval Martin Světlánský, jenž v Opavě provozuje svou taneční školu.

Vzápětí ještě dodal: „Zájem o tanec je velký. Dokonce vnímám, že se stále stupňuje. Jestliže v minulosti bylo na plesech několik párů, které uměly tancovat valčík a polku, dnes vidíme spoustu párů, co tancují cha-chu, argentinské tango nebo třeba waltz. Lidé chtějí umět tančit, aby mohli společensky nějak fungovat.“

Na věku přitom podle Martina Světlánského nezáleží. „Mám nejmladší tanečníky ve věku okolo sedmnácti let, na druhou stranu chodí ke mně i pár, kde pánovi je šestasedmdesát let. Věkové rozpětí tak v podstatě nehraje roli. I podle toho lze soudit, že pokud člověk může chodit, může vlastně i tancovat,“ usmíval se taneční mistr.

Především ženy se na plesy neváhají vyparádit pěknými šaty. Pro plesové sezony tak platí určité trendy. „Řekla bych, že je to tak půl na půl. Starší ženy ve věku přes čtyřicet let chtějí dlouhé šaty, ty mladší naopak krátké. Cítí se v nich pohodlněji při tanci. Samozřejmě však záleží na druhu plesu,“ vysvětlovala Kateřina Halfarová, prodavačka z Famos Harazimová v Kobeřicích, což je firma, která se mimo jiné zabývá šitím společenských a plesových šatů.

Na závěr pak ještě dodala: „Co se týče barvy šatů pro plesy, nejvíce frčí černá. Mezi materiály je pak populární lurex nebo třeba samet, který letěl před patnácti nebo dvaceti lety.“