Jinými slovy: nejde o žádné sci-fi, plovoucí dům se zkrátka dá postavit. Stačit by vám na to mělo čtyři a půl milionu.

Porotce krajského kola Středoškolské odborné činnosti tento projekt natolik zaujal, že Matěji Kulhavému udělili před několika dny v kategorii Stavebnictví, architektura a design první místo. Čím plovoucí dům tolik okouzluje? Zkuste při pohledu na jeho fotografi e popustit uzdu své fantazii a bude vám to jasné.

Přijedete autem na břeh Slapské přehrady, protože pro ni je plovoucí dům navržen, nasednete do motorového člunu, a ten vás zaveze k vašemu domu snů uprostřed vodní hladiny. Stavba je ke dnu je přichycena dvěma kotvami a ve vlnách se lehce houpe na plastových pontonech. Má sedm místností včetně kuchyně, obývacího pokoje či ložnice, a také dvě terasy: okolní a horní s výhledem.

Plovoucí dům dovedl studenta Matěje Kulhavého k vítězství.

Základním materiálem je dřevo a sklo. Charakterizuje ho elegance, čisté linie, střídmost, vzdušnost, hodně světla a velkolepý okolní prostor. Stavba je také ekologická. „Snažím se využívat přírodní zdroje. Solární panely na střeše zajišťují teplo pomocí podlahového topení. Jeho zásoba je uložena v bateriích. Dům nevypouští žádné škodlivé látky. Veškeré splašky jdou do zásobníků, které se po přistání odčerpají," říká Matěj.

Pokud vás snad napadá, co se stane, když přijde velká vlna, Matěj odpoví: „Kdyby se na palubu náhodou dostala voda, tak mezi mezerami proteče zpět." Argument má také na silný vítr: „Plovoucí dům nic nepřevrátí, má devadesát tun." A zajímá vás snad také, jak se dům dostane ke břehu? Jednoduše. Zapřáhne se za motorový člun.

Plovoucí dům dovedl studenta Matěje Kulhavého k vítězství.

Matěj je reakcemi svého okolí přesvědčen, že lidé by o pobyt v takovém obydlí na vodní hladině stáli. Upozorňuje však, že je určen k rekreaci a bydlet se v něm dá pouze v teplých měsících, v zimě nikoli.

Kdo je Matěj Kulhavý?

Matěj KulhavýOsmnáctiletý Matěj Kulhavý bydlí v Kravařích a na opavské stavební průmyslovce ho příští rok čeká maturita. Podle svých slov je založen technicky. Od dětství hodně kreslil, dodnes chodí do hodin kreslení v Základní umělecké škole. Po maturitě chce studovat architekturu na VUT v Brně.

Do soutěže ho přihlásil pedagog Tomáš Fischer, který ho na průmyslovce učí architekturu. Matěj a jeho plovoucí dům postupují do celostátního kola Středoškolské odborné činnosti, které se koná v červnu v Praze.