Návrh a střih maskota pracovníci dílen vytvořili podle vzoru, který jim biskup Martin David předal. „Po dobu tvorby vzorků figurek jsme na něm uskutečnili celou řadu úprav tak, jak jsme je postupně tvořili a dopracovávali,“ líčí postup vedoucí marketingu charitních chráněných dílen Ludmila Slaninová.

V dílnách sehnali potřebný plyšový materiál požadovaných odstínů a zpracovaný střih překreslili do vypalovacího programu speciálního laseru, aby mohli jednotlivé díly vypalovat s naprostou přesností a ulehčili tím práci švadlenám. Byla to citelná pomoc, protože figurka kamzíka se skládá ze čtyřiceti dílků, z nichž ten nejmenší má rozměr 1,5 x 1,5 centimetru.

Bývalý starosta Hlučína Pavel Paschek.
Exstarosta Hlučína Paschek o korupci na radnici: Starostka provádí šílené věci

A proč právě kamzík? „V Charitě Opava je necháváme vyrobit k desátému výročí Biskupských lesů a plyšáci budou pro naše partnery milou pozorností. Když jsme přemýšleli, jaké zvíře zvolit za maskota, volba padla na kamzíka, protože žije v Jeseníkách, kde Biskupské lesy hospodaří. Navíc se jedná o naši nejvzácnější zvěř, která se v republice kromě Jeseníků vyskytuje pouze v Českosaském Švýcarsku,“ přibližuje volbu ředitel Biskupských lesů Libor Konvičný.

Petra Tesková, starostka Hlučína.
Starostka Hlučína Tesková (ANO) o nařčení z korupce: policii řeknu vše

Biskupské lesy jako organizační složka Biskupství ostravsko-opavského hospodaří na téměř pětadvaceti tisících hektarech lesa v majetku biskupství a jím zřizovaných farností. Na území dvou lesních správ - hukvaldské obory a farních lesů, zajišťují všechny lesnické činnosti a služby, včetně prodeje vytěženého dříví a výkonu práva myslivosti ve vlastních honitbách.

Chráněné dílny Charity Opava aktuálně zaměstnávají přes sto šedesát lidí, kteří by z důvodu různých handicapů nenašli na otevřeném trhu práce uplatnění. Pracovní smlouvy v nich získali občané s tělesným a smyslovým znevýhodněním nebo s jejich kombinací. Zajišťovat pro ně práci se Charitě Opava daří právě i díky zakázkám, jako je ta od Biskupských lesů.