Tak začínal přesně před rokem náš článek autorek Veroniky Schindlerové a Lucie Orbanové na téma nálezu kosterních pozůstatků nedaleko Bolatic. A článek pokračoval. A tak kromě hodinek, knoflíků, nárameníků nebo medailí zde tu a tam natrefí také na kostry německých vojáků z druhé světové války.

Na místo, kde bylo v posledních týdnech nalezeno pohřebiště německých vojáků, vyrazila redakce společně se starostou Bolatic Herbertem Paverou. „Po válce natahali mrtvé vojáky do kráterů po bombách a zahrabali je,“ podotkl starosta s tím, že podle zákona je obec povinna kosterní pozůstatky převzít.

„Jednu kostru teď máme v krabici na úřadě,“ řekl tehdy s úsměvem starosta a dodal, že kdyby se u Bolatic našel poklad, například dukáty, museli by ho předat státu. Staré kosti ale stát strčí obci a ať se stará.

Jak redakci potvrdil jeden z nálezců Ladislav Bílavčík, nadšenci se pokusí na vlastní náklady ostatky dostat ze země a zajistit pro ně důstojnější hroby. A třeba i zjistit, o koho šlo a případně kontaktovat pozůstalé. Archeoložka, která se na nález přijela podívat, tehdy totiž potvrdila, že se jedná o kosterní pozůstatky německých vojáků.

Jak starosta Pavera předpověděl, tak se stalo. Kosterní pozůstatky vojáků skončily v papírových krabicích uloženy v suterénu obecního úřadu a garáži. Naštěstí ale jen dočasně. Tento stav nenechal Bolatické lhostejnými. Spojili se se správou hřbitova německých vojáků v Chebu, který vznikl v roce 2008 a dohodli se o uložení ostatků na tomto hřbitově.

Po nějakém čase se v Bolaticích objevila pověřená osoba a krabice s kostmi si přavzala. Ostatky Němců padlých ve Slezsku, tak s definitivní platností budou uloženy vedle dalších pěti a půl tisíců vojáků wehrmachtu, které už v Chebu našly své hroby. Předpokládá se ale, že dalších sedm tisíc pozůstatků. které jsou zatím uloženy v provizorních skladech Ministerstva obrany, k nim ještě přibude.

Ostatky vojáků padlých ve Slezsku budou v Chebu uloženy do země už za pár dní - 11. září. Při této příležitosti do Chebu pojedou jako zástupci našeho regionu starosta Hlučína Bernard Ostárek a místostarosta Hlučína Pavel Reiský.