Vydání předmětných věcí se rodina domáhala nejen od obcí, ale i řady soukromých osob, hlavně zemědělců, kteří v oblasti Hlučínska hospodaří. Podobně jako na Hlučínsku se snažila rodina Rothschildů o navrácení majetku po celém Moravskoslezském kraji.

„Celkově se jedná skutečně o velké výměry lesů, polí a jiných pozemků. V naší obci to je konkrétně všech pět rybníků. Nebudu předjímat výrok Okresního soudu v Opavě, ale naší snahou pochopitelně je udržet rybníky v majetku obce,“ řekl loni na začátku září k věci starosta obce Ludgeřovice Daniel Havlík.

Naopak v Markvartovicích, kde rodina dožadovala pozemků o rozloze 3 303 metrů čtverečních, tamní zastupitelé reagovali na tyto snahy neuznáním nároků a rozhodnutím o společném postupu v této věci s městem Hlučínem. Nicméně potomek rodiny baron Geoffrey R. Hoguet už loni v říjnu zavítal na Hlučínsko a prohlédl si majetek, o který se jedná.

„Ukázali jsme mu ludgeřovické rybníky a hovořili s ním o celé záležitosti. Padla i slova o případné žalobě či jejím stažení,“ vzpomínal včera ludgeřovický starosta. Stejně tak se s baronem sešli starostové Hlučína, Markvartovic a Šilheřovic. Odjížděli s ujištěním, že rodina nebude požadovat zpět majetek, který je dnes v soukromých rukou, a s tím, že vzájemná spolupráce mezi jednotlivými obcemi a rodinou Rothschildů může být i oboustranně prospěšná.

Rok po našem prvním článku by se situace okolo požadavků rodiny Rothschildů dala nazvat spící. Jak včera řekl Daniel Havlík, řízení bylo přerušeno, a to nejspíše kvůli zdravotním důvodům zástupkyně rodiny doktorky Kolářové. „Bylo nám oznámeno, že rodina celé řízení přerušuje, a my s tím souhlasili,“ komentuje vše starosta Ludgeřovic.

Zda se vše znovu otevře a s jakým případným výsledkem, tedy ukáže až čas.