To je před rokem slavnostně otevřené Evakuační centrum města Opavy, které sedmimilionovým nákladem vyrostlo v prostorách areálu opavského magistrátu na Krnovské ulici.

„Je to první zařízení tohoto typu, které v celé republice je. Nikde jinde nevezmete klíč, neodemknete a neřeknete: Račte dál. Všude se musí navážet postele, stavět. V Opavě je vše připraveno, včetně jídelny, kterou dnes využívají zaměstnanci magistrátu,“ řekl k evakuačnímu centru Vladimír Tancík, duchovní otec celého projektu a muž, který přítomné po centru běhemjeho otevření provázel.

Centrum může okamžitě přijmout 71 lidí. Ti pak začnou budovat v nedaleké základní škole další ubytovací prostory.

Tím, že se ze skladů vystěhuje výbava, uvolní se další místa pro lůžka. V centru je připraveno vybavení pro zhruba tři stovky evakuovaných. Tímto způsobem, tedy postupným budováním dalších ubytovacích kapacit ve školách a tělocvičnách, je možno zajistit nouzové obydlí pro další potřebné.

Během prvního roku své existence bylo centrum využito hned několikrát. Posloužilo občanům v sociální nouzi, kteří najednou přišli o své bydlení.

Největší nápor zatím centrum zažilo v červnu, kdy prudké lijáky a následně zvedlé toky vytopily občany Opavy. To zde několik nocí přečkalo asi třicet těch, kterým vody vzala dočasně domov.

Určitě bude dobře, když centrum nikdy nenaplní svoji největší možnou kapacitu. Když příroda ani nikdo jiný nebude svými rozmary škodit, bořit nebo jinak trápit své okolí. A pokud lůžka v centru jen čas od času využije několik jedinců, kteří pomoc v nouzi potřebují, je to asi to nejlepší možné využití Evakuačního centra města Opavy.

My ostatní totiž víme, že kdyby náhodou bylo potřeba, tak je připraveno.