Odstartovala je podnikatelka Kamila Blafková otevřeným dopisem primátoru Zbyňku Stanjurovi. V něm protestovala proti zvýšené dani.

„Zjistila jsem si, že Opava má daň z nemovitosti vyšší než Praha a dvojnásobnou než Ostrava. V Praze za 75 m2 byt v panelovém domě zaplatí 900 Kč, ale v Opavě naši spoluobčané zaplatí za stejný byt 1 260 Kč. V Ostravě dokonce za byt o stejné velikosti zaplatí 630 Kč. Připadá Vám to adekvátní, pane primátore?“ ptala se podnikatelka.

Další nespokojenci se rychle připojili. „To je snad postavené na hlavu. Město mi nepřispělo na byt ani na jeho opravu. Všechno jsem musel zafinancovat sám a teď mě magistrát trestá za to, že jsem si opatřil vlastní bydlení. Jen čekám, kdy na nás bude uvalena ještě daň z kyslíku, který občas ve vzduchu také dýcháme a zatím zadarmo,“ zlobil se Opavan Milan Bena.

Primátor sice argumentoval tím, že Opava je v něčem dražší a v něčem zase levnější než jiná města, například v poplatku za odvoz odpadu, ale lidé to nebrali. Divit se nebylo čemu, protože podle zhotoveného přehledu měli Opavané platit nejvyšší daň z nemovitosti v republice spolu s obyvateli Karlových Var, Pardubic, Ústí nad Labem a Olomouce.

K protestujícím se připojili také podnikatelé a dopis primátorovi zaslala přímo opavská okresní hospodářská komora. „Město Opava použilo pro výpočet daně roku 2010 místní koeficient 2, což meziročně přineslo významné zvýšení daně z nemovitosti. Ani jedno město v rámci Moravskoslezského kraje tento koeficient nevyužilo a v rámci republiky byl využit spíše výjimečně,“ připomenul v něm předseda představenstva Václav Hon primátorovi nesporná fakta.

Konstatoval, že vysoká daň představuje další snížení konkurenceschopnosti ekonomických subjektů celého regionu, jehož dostupnost je dlouhodobě problematická. Současně vznikla protestní petice, kterou lidé ve městě podepisovali, a tlak veřejnosti donutil vedení města k přehodnocení daňového dopadu.

Výsledkem bylo rozhodnutí, že se Opava v roce 2011 znovu vrátí k původní výši daně z nemovitosti.