Zaměstnancům palíren začalo nebo v nejbližších dnech začne rušné období. Lidé jim přivezou ovoce a budou se těšit, až si odtud zase zpátky povezou už hotovou pálenku. Zatímco v loňském roce běžel provoz na plné obrátky prakticky non stop několik měsíců, letos tomu tak být nemusí. Naše redakce oslovila hned několik pěstitelských pálenic na Opavsku a všechny se shodují v jednom: ovoce je letos méně než loni. Právě uplynulou sezonu totiž někteří majitelé hodnotili jako rekordní.

„Loni jsme měli extrémně mnoho rynglí, jedna větev se dokonce pod náporem plodů zlomila a o nemalou část úrody jsme přišli. I tak jsme ale do pálenice odvezli několik plných beden a nakonec jsme se těšili ze čtrnácti litrů pálenky. Letos jsme chtěli poprvé vypálit třešně, jenže těch bylo bohužel málo, tak akorát na zavaření pár sklenic. S jablky na tom nejsme o moc lépe, takže s návštěvou palírny se tento rok musíme rozloučit,“ konstatuje s povzdechem Opavanka Kateřina Novotná.

Sezonu už minulý týden zahájili třeba v pálenici v Radkově.

„Letos je úroda nižší než minulá, ta byla opravdu velká. Sezonu jsme ukončili až na konci dubna, protože už jsme zkrátka dále nemohli. Zatím k nám lidé vozí třešně, meruňky, ale třeba i kvasy z loňska,“ přibližuje aktuální dění Jan Škorvan z radkovské palírny.

V pátek 26. července otevře své brány také pěstitelská pálenice, nacházející se v Pusté Polomi. I tady pracovali až do dubna.

„Ovoce je bezesporu méně než loni. To byla extrémně zdařilá sezona a takovou úrodu nepamatuji za celou dobu, co se činnosti v pálenici věnuji. Zatím tu máme nějaké třešně, ale nepříliš kvalitní. Zkrátka každý rok nemůže být posvícení i když samozřejmě věřím, že alespoň něco se najde i letos,“ říká Pavel Stoupenec ze zmíněného zařízení.