V novém opavském územním plánu, který vešel v platnost počátkem letošního roku, je mimo jiné vyčleněna také plocha k vybudování nové zahrádkářské kolonie. Důvod je jednoduchý, o zahrádky je totiž ve městě obrovský zájem a poptávka jednoznačně převyšuje nabídku.

Tato situace panuje ve slezské metropoli už delší dobu a nijak výrazně se nemění. Naší redakci to potvrdil předseda opavských zahrádkářů Lubomír Fišer.

„Za poslední dva roky registruji asi dvě stovky zájemců, týdně se na mě obracejí průměrně dva i tři. Touha po vlastní zahrádce je ve městě pořád velká,“ konstatuje.

Svůj sen si tito lidé budou moci splnit možná už příští rok. Město totiž v koridoru pro západní část jižního obchvatu mezi ulicí Olomouckou a silnicí na Bruntál v Jaktaři vyčlenilo pro zájemce plochu k vybudování nové kolonie o rozloze zhruba třinácti hektarů.

„Prostor jsme rozdělili na tři lokality po zhruba sto zahrádkách tak, aby plocha nebyla z hlediska správní soudržnosti jednotlivých osad příliš velká a aby vznikla možnost etapovité výstavby,“ vysvětluje hlavní architekt města Petr Stanjura.

Velikost jednotlivých pozemků se pohybuje okolo tří set metrů čtverečních. Na ploše bude možné vybudovat zahradní chatku nebo sklad nářadí o celkové rozloze do pětadvaceti metrů čtverečních s maximálně jedním nadzemním podlažím a podkrovím. Nové zahrádky budou dostupné z obou stran, vzniknout mají i nová parkovací stání. V současnosti se hledá zdroj vody.

„Letos v lednu byl vypracován hydrogeologický posudek, který přítomnost dostatečného množství vody v oblasti potvrdil. Na podzim se provede výzkumný vrt, který by měl přesně lokalizovat, kde zdroj vody je,“ dodává architekt Stanjura.

Město aktuálně zjišťuje předběžný zájem Opavanů o nové zahrádky na svaté Anně. Na svém webu proto zveřejnilo dotazník, který by měli zájemci vyplnit.

„Počítáme s tím, že většina ze zahrádek bude v nájmu. Není ale vyloučeno, že v případě poptávky část pozemků pronajmeme a část bude prodána,“ říká opavský primátor Radim Křupala (ČSSD).

Ještě před nedávnem přitom hrozilo, že o své zahrádky přijdou desítky lidí. Konkrétně se jednalo o pozemky u víceúčelové haly v Městských sadech, kam se měla přesunout dvě fotbalová hřiště SFC Opava, v blízkosti měl rovněž vyrůst nový krytý bazén.

Město ale nakonec od svého původního záměru ustoupilo a rozhodlo se, že hřiště se vytočí. Oproti avizovaným sedmdesáti tak zanikne „jen“ deset zahrádek.