Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným. Slavná věta z Vančurovy novely Rozmarné léto by se s klidem dala adaptovat i na to nynější. Řekli by si ji nejspíše mnozí lidé, přičemž v jejich čele by asi stáli provozovatelé nebo majitelé koupališť. Právě ta jsou samozřejmě na počasí závislá. A to jim tuhle sezonu do karet zatím rozhodně nehraje. Jenže k nepříznivému klima se letos přidal ještě další „hřebíček do rakve“. Jmenuje se koronavirus.

Na svědomí už má například opožděný start koupališť, kdy zařízení musela kvůli vládním opatřením s otevřením několik týdnů počkat. Pak už to vypadalo nadějně. Jenže přišel pátek 17. července a rozhodnutí krajských hygieniků, které prakticky z minuty na minutu uvalilo na celý Moravskoslezský kraj nová „proticovidová“ pravidla. Jedním z nich je i to, že se na jednom místě nesní shromáždit více než sto osob. A to platí i pro koupaliště. Do zmíněné stovky se započítávají nejen návštěvníci, ale i všechen personál, který se ve stejný čas v areálu nachází.

V Opavě nechali otevřeno. „Kapacitu dodržujeme podle počtu osob. Když je naplněna, přerušíme prodej vstupenek do doby, než někteří návštěvníci areál opustí,“ vysvětluje provozně-technický náměstek opavských technických služeb (TS), které mají městské koupaliště na starosti, Martin Girášek. K „předpisům“ hygieniků se vyjádřit nechtěl. „Jedná se o nařízení věcně i místně příslušného orgánu, které nám jako provozovateli komentovat nepřísluší,“ uvedl.

Tržby zatím na opavském koupáku oproti standardu dost pokulhávají. „Letošní sezona je opravdu dosud jak co do vývoje počasí, tak vzhledem ke stále se měnícím omezením z důvodu výskytu nemocnění Covid-19 velmi specifická a v mnoha ohledech mimořádná. Návštěvnost zatím ani zdaleka nedosahuje čísel, která byla běžná v minulých letech. Ale protože nás čeká ještě více než měsíc provozu, je předčasné situaci definitivně hodnotit,“ konstatuje Martin Girášek.

Stejným způsobem jako v Opavě, tedy počítáním příchozích, fungují i další koupaliště v regionu. Například to v Bolaticích nebo v Píšti. Na samé hranici opavského a bruntálského okresu pak leží plovárna v Úvalně, i zde mají otevřeno. Pokud byste se naopak chtěli osvěžit ve vodách koupaliště v Hradci nad Moravicí, neuspějete. Tady šli cestou opačnou a úplně zavřeli. „Pokud se opatření rozvolní, jsme samozřejmě připraveni znovu zahájit provoz,“ říká ředitel hradeckých TS Roman Celta s tím, že větší problém než koronavirus letos představuje spíše špatné počasí.