V sobotu, kdy ještě počasí trochu přálo, byla hladina Stříbrného jezera svědkem atraktivní podívané, kdy se čtyři jednadvacetihlavé posádky pokoušely vybojovat právo reprezentovat Opavu na blížícím se Festivalu dračích lodí v Hranicích. Nakonec si tuto nominaci vybojovala posádka Slezského gymnazia.

„Musím říci, že i když v pátek seděli v lodi poprvé, v sobotu už jeli jako zkušení draci. Buben dával pravidelný rytmus a pádla zabírala naprosto jednotně. Prostě jako zkušení vodáci,“ řekl na adresu posádky z gymnázia Eda Volák – Vodák, hlavní pořadatel akce. Dračí lodě ale nejsou jen sportovním nástrojem – mimochodem jedním z kormidelníků byl i Kamil Hrudík, mistr světa ze šampionátu v Malajsii v roce 2008. Jsou i úžasným nástrojem spojování lidí.

„Pod zněním bubnů se lidé různých názorů, vzdělání, věku i pohlaví stanou jediným organismem, který po chvíli, kdy sladí záběry pádel s údery bubeníka, dokáže rozjet loď úžasnou rychlostí. V tom je ta pravá krása vodáctví,“ říká Eda Volák.

Kromě závodních posádek se na dračích lodích vozili i Opavané. Ať už celé rodiny, kamarádi nebo třeba jednu posádku tvořili nevidomí společně se „zdravými“ lidmi. I když pak nedělní studené větrné počasí drakům z Opavy moc nepřálo, pořadatel je spokojen. „Jsem rád, že lidé přišli a vyzkoušeli si to. O to šlo. Mohu tak slíbit, že se dračí lodě do Opavy určitě vrátí,“ svěřil se Eda Volák, který samozřejmě na palubě lodě chybět také nemohl.