Míra nezaměstnanosti skončila na 6,9 procenta. Z pohledu kraje byla nejnižší v Novém Jičíně (5,2) a nejvyšší v Karviné (11,4).

„Vývoj nezaměstnanosti v dalších měsících ovlivní hlavně počasí pro sezonní práce a aktuální situace v české ekonomice. V září se nově zaevidovalo 1 105 žadatelů o práci, což je druhý nejvyšší měsíční počet nových evidencí v letošním roce,“ konstatuje pracovnice opavského Úřadu práce Ludmila Berková.

O zprostředkování práce požádalo během září 354 absolventů škol. Status studenta měli až do 31. srpna, a proto jich značná část během léta své pracovní uplatnění neřešila. Někteří také ještě přesně nevěděli, jestli budou pokračovat v dalším studiu. Na celkové nezaměstnanosti se v září absolventi škol podíleli deseti procenty.

V rámci aktivní politiky zaměstnanosti vytvořil opavský Úřad práce v září celkem 43 nových pracovních míst. Do rekvalifikačních kurzů bylo zařazeno 129 zájemců, překlenovací příspěvek získalo 12 začínajících živnostníků a 30 samostatně výdělečných osob činnost skončilo. Úřad práce evidoval celkem 1 205 volných míst a na každé připadalo teoreticky 5,3 uchazeče.

Vyřazeno bylo 1 124 klientů a z nich 709 nastoupilo do nového zaměstnání. „ Pro porušení zákona o zaměstnanosti jsme museli vyřadit 162 klientů, což je zatím největší počet. Nejčastěji se jednalo o odmítnutí nástupu do zaměstnání bez vážného důvodu, odmítnutí nástupu na rekvalifikaci, nelegální práce a další,“ říká Ludmila Berková.

Nejčastěji se v září do evidence hlásili nekvalifikovaní pracovníci (91), prodavači (43), kuchaři (27), kovo pracovníci (18), číšníci a servírky (14) a řidiči nákladních vozů (14).