Jde o trojici případů, které v posledním čase vzbudily mezi obyvateli Opavska největší rozpaky. Je mezi nimi případ Holanďana žijícího v Oldřišově, který o Vánocích údajně sám sobě nožem podřezal krk.

Poté kauza mrtvého muže nalezeného loni v červenci u budovy ministerstva zemědělství v Opavě, o jehož přirozené smrti měl vážné pochyby i vlastní syn. Policie však tehdy o vraždě mluvit odmítala.

A do třetice to je konečně nedávná smrt jedné z trestankyň v opavské ženské věznici. Ta si podle několika na sobě nezávislých neoficiálních zdrojů naopak sáhla na život sama, ačkoli to policie zatím nemůže nebo nechce oficiálně potvrdit. Kde se skrývá pravda?

Proříznuté hrdlo? Neuvěřitelné, ale reálné

Proříznout si nožem hrdlo? Přijde vám to nereálné? Pro čtyřiačtyřicetiletého muže z Oldřišova to bylo na Boží hod vánoční loňského roku pravděpodobně jediné východisko ze složité životní situace. Nad celým případem ale stále visí otazníky. Ten nejčastější se týká toho, zdali je vůbec možné si nožem hrdlo proříznout.

Každý má v sobě pud sebezáchovy, kdy ublížit sám sobě je docela obtížné. Muž ale podle zjištěných informací měl k tomu patřičný důvod a nejspíš i výjimečné odhodlání. V Oldřišově není žádné tajemství, že jeho žena měla poměr s podstatně mladším mužem, dokonce je manžel údajně pár dní před sebevraždou přistihl.

Svůj úsmysl se podle Oldřišovských snažil uskutečnit už den předtím, kdy chtěl nabourat své auto za půl milionu korun, ve kterém jel spolu se švagrem. „Pitva prokázala, že se s největší pravděpodobností jedná skutečně o sebevraždu. Ani šetření neprokázalo cizí zavinění,“ uvedl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.

„Podřezání u sebevražd není běžné, technicky je to ale proveditelné,“ uzavřel spekulace. Nicméně dodal, že případ není na sto procent uzavřen. Muže, který byl holandské národnosti, nalezla jeho žena. Kuchyňský nůž, kterým se měl podřezat, měl údajně u sebe.

Jak zemřel muž nalezený za Slezankou?

Jedno červencové pondělí objevil náhodný kolemjdoucí tělo v centru Opavy. Leželo na rozložených papírových krabicích schováno za křovím u zdi výškového paneláku za Slezankou. U budovy ministerstva zemědělství, před níž vlaje vlajka Evropské unie a ve které mimo jiné sídlí Státní úřad inspekce práce. Zavolal tedy strážníky, kteří zjistili, že šestapadesátiletý muž už nežije.

Okamžitě se po Opavě roznesly zprávy o tom, že muž žil v komunitě zdejších bezdomovců a měl se před svou smrtí poprat s ostatními o krabici vína. Pak prý zalezl a skrytý křovím zemřel. Případ začala vyšetřovat policie.

„Policie skutečně úmrtí šetřila s podezřením, že mohlo dojít k trestnému činu. Důkazy zajištěné na místě, výpovědi svědků a ani nařízená pitva ale nenaznačily, že by za smrtí muže byla jiná osoba. proto bylo vyšetřování ukončeno,“ řekl k případu tiskový mluvčí opavských policistů.

„Věřím, že policie vše řádně prošetřila a že otec nakonec skutečně zemřel přirozenou smrtí,“ říká s odstupem času syn zemřelého Jan Moser. On sám začínal věřit fámám o tom, že jeho otec zemřel po napadení někým jiným. Nicméně jeho otci rodina zařídila řádný pohřeb, takže se s ním svět nerozloučil jako s bezdomovcem.

Zabila se vězenkyně sama?

Na Štědrý den dopoledne přišla odsouzená žena v opavské věznici z oběda zpátky do cely a našla v ní spolubydlící, dvaatřicetiletou ženu, bez známek života. Přivolaná lékařka z rychlé služby mohla už jen konstatovat smrt a nařídit soudní pitvu. Ta bude provedena na patologii ostravské fakultní nemocnice.

„Výsledek pitvy ani žádné další nové skutečnosti ještě neznáme, a proto zatím nemůžeme poskytnout žádné další informace,“ uvádí mluvčí opavské věznice Dagmar Slaná.

Žena byla za drobné krádeže odsouzena k ročnímu pobytu v opavské věznici a její smrt je o to nepochopitelnější, že v březnu už měla jít na svobodu. Podle dosud nepotvrzených ani nevyvrácených fám se měla otrávit prášky. Otázka je, kde k tolika práškům za mřížemi přišla. Případy budeme sledovat.