Víte, co je absurditou letošního roku? Místní podnikatelé mají hned několik tipů. S těmi se mohou, pokud budou chtít, přihlásit do celostátního projektu Absurdita roku 2007. Z vyjádření těch, které naše redakce oslovila, vyplývá, že je mimo jiné zlobí povinnost ohlašování každého volného místa úřadu práce (ÚP). Podle zákona o zaměstnanosti je zaměstnavatel při vytvoření nebo uvolnění pracovního místa povinen tuto skutečnost oznámit do deseti dnů ÚP, a to včetně charakteristiky volného místa. Neprodleně pak musí oznámit také obsazení tohoto místa. Za této situace je potěšující alespoň to, že si pracovníka může vybrat sám. Dotázaní zaměstnavatelé na Opavsku se shodují, že tato povinnost je zcela absurdní.

Podnikatel: Je to blbost

„Vůbec nechápu, proč je uzákoněna. Neřeší naprosto nic a jen nás zbytečně zatěžuje,“ stručně konstatuje jednatel STS Opava Vojtěch Hůla. Stejným názorem se netají jednatel opavské společnosti GAWS – Stav Milan Stoniš. „Tuto povinnost beru jako vyloženou blbost a z ÚP už žádného nového zaměstnance nehledám. Pár lidí, které mi úřad v minulosti poslal, mě z toho vyléčilo. Přišli si jen pro razítko a rozhodně nechtěli být zaměstnaní. Nové lidi nabírám zásadně přes známé nebo obchodní partnery, kteří se za jejich schopnosti mohou zaručit,“ vysvětluje Stoniš.

Uchazeči z úřadu práce? Špatné zkušenosti

Předseda opavského družstva Slezská Tvorba Radko Radev má s opavským ÚP dobré zkušenosti, ale právě tuto povinnost, stejně jako několik dalších, považuje za zbytečnou formalitu. „Nutnost hlásit každé uvolněné a obsazené místo nás zbytečně zatěžuje. Vůbec v ničem nám nepomáhá a nemá žádný praktický význam,“ říká předseda Radev. Majitel firmy Winro Velké Hoštice Robert Winkler má s uchazeči o zaměstnání poslanými z ÚP také své špatné zkušenosti. Povinnost hlásit uvolněná i obsazená pracovní místa úřadu proto považuje za holou zbytečnost. „Když mohu, tak si nové zaměstnance vybírám mimo úřad, ze kterého jsem zatím žádnou kvalitní sílu nedostal, a proto si je sháním sám. Lidé, kteří k nám z ÚP přišli, neměli o zaměstnání sebemenší zájem. Stává se, že se nám hlásí lidé zvenku sami a skutečně chtějí pracovat,“ přibližuje Robert Winkler zásady přijímání zaměstnanců.

Absurdita letošního roku

Cílem celostátního projektu Absurdita roku 2007, který je doprovodnou akcí letošních soutěží PX Firma roku a Makro Živnostník roku, je nejen upozornit na vysokou administrativní zátěž podnikatelů a živnostníků, ale také přispět k jejímu skutečnému snížení. Nyní spěje do finále a Česko bude už brzy znát nejabsurdnější podnikatelskou povinnost vůči státu a úřadům. K sedmi nominovaným absurdním povinnostem patří vysílání cizinců na služební cesty, evidence kontrol dokladů na provozovně, převody nemovitostí, odměny za notářské služby, problémy se stánky na výstavě a hlášení volných pracovních míst.